zamosc.tv

Zasiłek na opiekę do końca ferii

dodano: 29 grudnia 2020

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego można korzystać do 17 stycznia. Został wydłużony po raz kolejny.

Zasady wypłaty świadczenia za okres od 28 grudnia do 17 stycznia są takie same jak poprzednio. Zasiłek przysługuje, gdy placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu Covid-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i nie zapewnia dziecku opieki.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.
Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i może to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie www.zus.pl.
Dodatkowy zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może się nim zająć, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego. Świadczenie nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim

 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

dodano: 06:50, 30 grudnia 2020 przez: ;) zus

Agnieszka Grela ma hiv i bachorów gromadę, pytam co na to opieka społeczna??? Za papierosa wczoraj ojebala mi pałe do tego śmierdziało od niej denaturatem Daj kontakt, jak za faje obrabia :D Zacytuj

dodano: 01:32, 30 grudnia 2020 przez: Ja

Agnieszka Grela ma hiv i bachorów gromadę, pytam co na to opieka społeczna??? Za papierosa wczoraj ojebala mi pałe do tego śmierdziało od niej denaturatem Zacytuj