Żołnierze 2 LBOT podsumowują rok 2020
dodano: 02.01.2021Mijający rok upłynął pod znakiem intensywnej służby lubelskich Terytorialsów na rzecz lokalnej społeczności w walce z pandemią koronawirusa. Był to czas pełen wyzwań, odpowiedzialnych zadań oraz budowania nowych kompetencji.
Rok 2020 pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Dla żołnierzy 2 LBOT był to czas wielkiego sprawdzianu gotowości do działań kryzysowych, umiejętności elastycznego przystosowywania się do dynamicznej sytuacji pandemii oraz budowania zaufania społecznego. Miesiące walki z pandemią potwierdziły, że WOT, choć są najmłodszym rodzajem sił zbrojnych, potrafią szybko i skutecznie reagować w obliczu zagrożenia.
To właśnie Terytorialsi, jako pierwsi zaangażowali się w walkę z pandemią. 12 marca 2020 r. zmienili model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy, a 18 marca br. rozpoczęli ogólnopolską operację przeciwkryzysową pk. Odporna Wiosna. Ponownie jesienią br, z nadejściem drugiej fali pandemii, zwiększyli zaangażowanie w ramach operacji pk. Trwała Odporność. W odróżnieniu od prowadzonej na powszechną skalę operacji Odporna Wiosna, Trwała Odporność skupia się na gaszeniu ognisk koronawirusa. Działania, prowadzone nieprzerwanie do dziś, ukierunkowane są na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów, aby łagodzić skutki pandemii i wzmacniać odporność na kryzys lokalnej społeczności.
Pełna mobilizacja sił
Ważnym wydarzeniem był dzień 30 października 2020, kiedy to po raz pierwszy w historii WOT, wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach, w celu odbycia szkoleń w zakresie wybranych kompetencji oraz synchronizacji działań na wszystkich liniach wysiłku operacji Trwała Odporność. Szerokie powołania ochotników miały na celu jeszcze większe zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe. Lubelscy Terytorialsi potwierdzili swoją gotowość do pomocy wysokim stawiennictwem.
3 tysiące zrealizowanych wniosków o wsparcie
Od początku działań przeciwkryzysowych, każdego dnia w naszym regionie zaangażowanych jest ponad 500 żołnierzy 2 LBOT i wojsk operacyjnych. Obecność żołnierzy w oliwkowych beretach na ulicach lubelskich miast, miasteczek, w instytucjach, szpitalach, placówkach opiekuńczych, oświatowych, to widok codzienny. Na wsparcie żołnierzy OT od początku pandemii mogły liczyć również organizacje pozarządowe: stowarzyszenia i fundacje, głównie w zakresie transportu i logistyki. Dotychczas 2 LBOT zrealizowała ponad 3 tysiące wniosków o wsparcie.
Wsparcie systemu ochrony zdrowia
Główna linia zaangażowania żołnierzy 2 LBOT to wsparcie systemu ochrony zdrowia. Terytorialsi do tej pory wsparli 46 placówek medycznych w naszym regionie, w tym szpitale, sanepidy, RCKiK, WOMP. Realizowali takie działania, jak: pobieranie wymazów, wsparcie w opiece nad pacjentem leżącym, triage, mierzenie temperatury, transporty, dostarczanie butli z tlenem, jak również wzmacniali pracowników medycznych w pracach administracyjnych i logistycznych. Od początku wpierali także budowę szpitala tymczasowego w Lublinie.
Żołnierze 2 LBOT prowadzili ok. 35 przyszpitalnych punktów wymazowych, działali w 38 mobilnych zespołów wymazowych, które pobierały wymazy w domach pomocy społecznej i od osób w kwarantannie. W sumie wykonali ponad 65 tys. wymazów.
Wsparcie opieki medycznej to również donacje krwi i osocza. Żołnierze 2 LBOT regularnie angażują się zbiórki krwi, odpowiadając na wszystkie apele Narodowego Centrum Krwi i RCKiK. W sumie do lubelskich banków krwi oddali w tym roku blisko 1000 litrów krwi.
Wsparcie seniorów i kombatantów
Od początku pandemii szczególną opieką zostali objęci kombatanci i seniorzy w naszym województwie. Zakres wsparcia obejmował: dostarczanie żywność, ciepłych posiłków, leków, artykułów pierwszej potrzeby. Terytorialsi wspierali ponadto podopiecznych DPS-ów. Dotychczas wsparcie otrzymały 34 tego typu placówki na Lubelszczyźnie. W ramach tych działań zrealizowano: transporty żywności, dekontaminacje pomieszczeń, wsparcie personelu w opiece nad pensjonariuszami.
Wsparcie innych służb
Wzrost liczby osób przebywających w kwarantannie spowodował potrzebę wzmocnienia działań Policji. Lubelscy Terytorialsi wsparli blisko 30 komisariatów policji z naszego województwa i sprawdzili ponad 140 tys. adresów osób przebywających w kwarantannie.
Żołnierze 2 LBOT wspierają także działania Agencji Rezerw Materiałowych w rozładunku i transporcie materiałów medycznych i żywności w całym województwie. Wiosną lubelscy Terytorialsi wpierali również Straż Graniczną oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Budowanie nowych kompetencji
Choć rok 2020 zdominowały działania przeciwkryzysowe związane z covid-19, to obfitował on również w intensywne wydarzenia szkoleniowe. Był to czas budowania i rozwijania nowych kompetencji żołnierzy OT, aby jeszcze skuteczniej wspierać społeczność i samorząd lokalny w walce z pandemią. W tym celu około 750 żołnierzy Lubelskiej Brygady OT przeszło różnego rodzaju szkolenia i kursy, m.in. pobierania wymazów, kursy KPP tj. kwalifikowanej pierwszej pomocy, opieki nad pacjentem leżącym, operatorów wózków widłowych, czy kursy na pojazdy uprzywilejowane.
Dodatkowo, przestrzegając zasad reżimu sanitarnego, Terytorialsi regularnie uczestniczyli w szkoleniach bojowych, doskonaląc umiejętności na poligonach oraz w swoim SRO.
Rośniemy w siłę
Rok 2020 to także kolejny etap budowania potencjału 2 LBOT. Pandemia i związany z nią reżim sanitarny nie zniechęciły nowych ochotników, których systematycznie przybywało. W sumie w minionym roku odbyło się 14 zaciągów w efekcie czego lubelska Brygada OT wcieliła w swoje szeregi blisko 600 nowych ochotników i obecnie liczy ponad 3400 żołnierzy.
Zaufanie społeczne
Zaangażowanie i wysiłki Terytorialsów oraz żołnierzy wojsk operacyjnych w walce z pandemią zostały zauważone i docenione przez społeczeństwo. Jak wynika z badań IBRIS, opublikowanych na początku grudnia 2020, to właśnie Wojsko cieszy się największym społecznym zaufaniem - ufa mu aż 74,1% badanych. To powód do dumy oraz jeszcze większa motywacja do działania na rzecz Polski i Polaków.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Uroczystości patriotyczne we wrześniu 2026 roku w Zamościu
- XXXI Sesja Rady Miasta Zamość
- Sala lekcyjna na świeżym powietrzu przy SP Nr 2 już gotowa
- Ważna narada przed nowym rokiem szkolnym
- PRO Festiwal w Zamościu
- Wyższa emerytura? Zamojski ZUS zaprasza na spotkanie
- Kolejne remonty mogił żołnierskich na Cmentarzu Wojennym Rotunda
- Zamiast folii – papierosy. KAS udaremniła przemyt za 5 mln zł na granicy w Dorohusku
Komentowane Aktualności
- 60 połączy os. Karolówka z al. Jana Pawła II (2)
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (66)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (63)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
To ostatni moment! Dołącz do drugiej tury „Wakacji z WOT”
dodano: 10.08.2026Już 4 września 2026 roku w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpocznie się druga tura projektu „Wakacje z WOT”. To jedna z ostatnich szans w tym roku, aby rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej i w zaledwie 16 dni zdobyć podstawowe umiejętności wojskowe. Osoby zainteresowane udziałem nie powinny zwlekać z decyzją - rozpoczęcie procedury rekrutacyjnej teraz pozwoli spokojnie dopełnić wszystkich formalności.
Zobacz materiał"Antygona w Nowym Jorku" Teatr im. J. Osterwy w Lublinie
dodano: 14.08.2026Zamojski Dom Kultury zaprasza na spektakl „Antygona w Nowym Jorku” Teatru im. J. Osterwy w Lublinie 9 września 2026 r. godz. 18:00, sala widowiskowa Zamojskiego Dom Kultury
Zobacz materiałRuszył remont bramy. Ma być gotowa na 100-lecia Parku Miejskiego
dodano: 06.08.2026We wtorek (4 sierpnia) o świcie ruszyły prace przy remoncie bramy wejściowej do Parku Miejskiego.
Zobacz materiał„Broń palna II Rzeczypospolitej i jej konstruktorzy”
dodano: 25.08.20264 września 2026 roku o godz. 14:00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał odbędzie się otwarcie nowej wystawy poświęconej polskiej broni palnej i jej konstruktorom.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)