zamosc.tv

Alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego

dodano: 28.01.2021

Alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego – co zrobić, by nie wiązać się z kolejnym bankiem?

 

Choć kredyt konsolidacyjny jest bardzo wygodnym z punktu widzenia osoby zadłużonej rozwiązaniem, to jednak nie jest on pozbawiony pewnych wad. Jedną z nich jest konieczność wiązania się z kolejnym bankiem na wiele lat. Okres ten będzie najprawdopodobniej o wiele dłuższy, niż czas kredytowania wcześniejszych, konsolidowanych za jego pomocą zobowiązań.
Choć kredyt konsolidacyjny jest bardzo wygodnym z punktu widzenia osoby zadłużonej rozwiązaniem, to jednak nie jest on pozbawiony pewnych wad. Jedną z nich jest konieczność wiązania się z kolejnym bankiem na wiele lat. Okres ten będzie najprawdopodobniej o wiele dłuższy, niż czas kredytowania wcześniejszych, konsolidowanych za jego pomocą zobowiązań.
Jak nie zaciągać kredytu, czyli alternatywa dla konsolidacji Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego nie jest jedynym rozwiązaniem - polecamy sprawdzić porównywarkę kredytów konsolidacyjnych na:https://www.17bankow.com/kredyty-konsolidacyjne . Mądry i doświadczony kredytobiorca już na samym początku spłaty swoich zobowiązań powinien przewidzieć taką okoliczność i – jeśli jest taka możliwość – gruntownie się na nią przygotować.
Pieniądze można oszczędzać już od początku spłaty kredytów. Oczywiście wiele osób wciąż sądzi, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest szybsze spłacanie kredytów za pomocą generowanych oszczędności. W praktyce taka metoda uregulowania zadłużenia jest ryzykowna w momencie pojawienia się innych, nieprzewidzianych wydatków. Poza tym jeśli okres kredytowania jest szacowany na kilka lub kilkanaście lat, bank na pewno przewidział w umowie okres czasu, w trakcie którego wcześniejsza spłata będzie generować dodatkowe wydatki.
Wygenerowane w trakcie spłaty kredytów oszczędności można wykorzystać albo do spłaty wszystkich zobowiązań (po trochu), albo też do wcześniejszej spłaty jednego z nich. Oczywiście nalezy tu uwzględnić kwestię ewentualnych kosztów dodatkowych, związanych z wcześniejszą spłatą wybranego zobowiązania. W ten sposób można – poświęcając oszczędności – zmniejszyć swoje miesięczne zobowiązania nawet o kilkaset złotych.
Ustawienie polecenia przelewu na początek miesiąca to kolejny, choć rzadko praktykowany sposób na szybsze spłacenie własnego zobowiązania. Dlaczego jest on aż tak istotny? Ponieważ przeniesienie spłaty rat na okres "tuż po wypłacie" gwarantuje nam środki na spłatę bieżącego zobowiązania konsolidacyjnego. Dzięki temu od razu skupimy się na spłacie najistotniejszych zadłużeń, by potem – w miarę możliwości – móc oszczędnie przeżyć resztę miesiąca.
Zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania, które sfinansuje pozostałe. Faktycznie, krok ten jest zarezerwowany wyłącznie dla osób majętnych, których zdolność kredytowa na to pozwala. Niemniej zaciągnięcie zwykłego kredytu gotówkowego o długim terminie spłaty mogłoby się okazać bardzo pomocne w kwestii ujednolicenia wszystkich miesięcznych zobowiązań wobec Wierzycieli. Metoda ta sprawdza się jednak zwłaszcza w kontekście niewielkich zadłużeń cząstkowych.
Alternatywne atuty, czyli dlaczego warto uniknąć konsolidacji? Ok, w niektórych przypadkach zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest jedynym, sensownym rozwiązaniem. Zdarza się jednak i tak, że można (o ile to możliwe) skorzystać z wielu alternatywnych metod finansowania bieżącego długu. Zrezygnowanie z kredytu konsolidacyjnego przedłoży się na określone korzyści, czyli na:
* możliwość zaoszczędzenia sporej ilości gotówki, którą musielibyśmy wydać na opłaty dodatkowe, manipulacyjne, marże, koszty administracyjne i dziesiątki innych wydatków, związanych z typową konsolidacją,
* możliwość spłacania zobowiązania na własnych warunkach, bez jakichkolwiek sztywnych sugestii ze strony banków (np. w kontekście terminu spłaty, okresu kredytowania itd.),
* możliwość spłacania istniejących zobowiązań bez konieczności wiązania się z bankiem konsolidującym na wiele lat,
* możliwość skorzystania z innych zobowiązań, których zaciągnięcie (w przypadku wcześniejszej konsolidacji) mogłoby się okazać praktycznie niemożliwe,
* oszczędności czasu, wynikającej chociażby z braku konieczności zrealizowania wszystkich niezbędnych czynności formalnych, takich jak np. ustalenie wysokości bieżącego zobowiązania wobec każdego z Wierzycieli.
A co, jeśli konsolidacja jest jedynym rozwiązaniem?Jeśli zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest jedynym rozsądnym z punktu widzenia firmy lub osoby prywatnej rozwiązaniem, to przed podpisaniem umowy zawsze warto zwrócić uwagę na:
* łączne koszty zobowiązania, można je ze sobą porównać (maksymalnie 3 – 4 wniosków w ciągu miesiąca),
* okres kredytowania i czy nie jest on "sztucznie" wydłużany przez bank, chcący podwyższyć zyski z danego zobowiązania,
* wszystkie zapisy w treści umowy a zwłaszcza te, które traktują o wysokości oprocentowania, karach umownych, opłatach dodatkowych itd.,
* ewentualne ubezpieczenia, które mogą znacznie podwyższyć wysokość skonsolidowanej miesięcznej raty,
* warunki towarzyszące wcześniejszej spłacie kredytu w poprzednich bankach; w przypadku niektórych z nich konsolidacja może wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat z tego tytułu.
A jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zapisów umowy z bankiem, warto zapytać o szczegóły niezależnego doradcę kredytowego, który pomoże wybrać nam najkorzystniejszą ofertę.
Podsumowanie Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego nie zawsze jest jedynym i słusznym rozwiązaniem. Czasami warto poszukać alternatywnych kroków, które – w porównaniu z konsolidacją – mogą przynieść znacznie wymierniejsze skutki.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz