Rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego
dodano: 08.03.20217 marca br. obchodziliśmy 72. rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera Armii Krajowej, członka Zrzeszenia WiN, cichociemnego. Od 1 marca 2017 roku „Zapora” jest także patronem Lubelskich Terytorialsów.
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętnili rocznicę śmierci swojego patrona, wystawiając w niedziele, 7 marca br. posterunek honorowy i składając symboliczną wiązankę przy tablicy pamiątkowej „Zaporczyków” na Placu Zamkowym w Lublinie. Ponadto delegacja żołnierzy 2 LBOT złożyła wiązankę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie na Łączce w kwaterze „Ł”, latem 2012 roku odnaleziono szczątki majora.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek, 5 marca br. w Kościele Garnizonowym w Lublinie odbyła się także Msza św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego i jego podkomendnych. Złożono kwiaty na symbolicznym grobie „Zapory” na cmentarzu przy ulicy Białej w Lublinie, a także pod pomnikiem przy XXIX LO im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” przy ulicy Lipowej w Lublinie.
Major Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, urodził się 24 września 1918 roku w Dzikowie koło Tarnobrzega. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, członek Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", cichociemny, kawaler orderu Virtuti Militari. Lubiany przez rówieśników, szybko trafił do harcerstwa. Maturę zdał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Był ochotnikiem w wojnie obronnej 1939 roku, mając zaledwie 20 lat.
Przedostał się do Francji, a następnie do Anglii, gdzie trafił do ośrodka szkoleniowego cichociemnych, gdzie w marcu 1943 roku złożył przysięgę i przybrał pseudonim „Zapora". Został przerzucony do Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 roku. Podporządkowano mu wszystkie oddziały leśne w okręgu lubelskim, a czasem również tereny Rzeszowszczyzny i świętokrzyskiego.
16 września 1947 został zatrzymany. Przeszedł okrutne śledztwo w centralnym więzieniu MBP przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Do samego końca nie pozostawał bierny, jeszcze przed wykonaniem wyroku podjął nieudaną próbę ucieczki z celi więziennej. Został stracony 7 marca 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i pochowany w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
30-letnia oszustka zatrzymana
- 21 130 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus
- Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami nt. mandatu karnego
- Podpisanie umów na kolejne odcinki A2: Siedlce – Biała Podlaska
- Nowa brygada i batalion WOT w naszym regionie
- Sytuacja na towarowych przejściach granicznych w woj. lubelskim
- Sprzęt medyczny do walki z pandemią trafi do szpitala we Lwowie
- Seniorzy też mają prawo do najefektywniejszego leczenia
Komentowane Aktualności
- Tragiczny wypadek podczas naprawy samochodu (1)
- Karta EKUZ – sprawdź najważniejsze informacje (1)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (24)
- Areszt dla obywatela Ukrainy korumpującego celnika (1)
- Wracając do domu, zgubiła się w lesie (1)
- Zamość zawiesza współpracę z miastem partnerskim Tarnopol (11)
- Zamosc.TV w nowej odsłonie (19)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (24)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Noga w kaloryferze (4)
- XXX Sesja Rady Miasta Zamość (6)
- Kto smrodzi? (48)
- Msza Św. rezurekcyjna z Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu (1)
- Konferencja prasowa (1)
- Audi i motocykl (1)
- Samochód stanął w płomieniach po dachowaniu (6)
- Marta Pfeifer na prezydenta (711)
- Dziękuję i życzę (676)
- Wesołego Alleluja! (390)
- Przedszkole z Łabuń do Ruszowa? (336)
- Poparcie dla Wnuka (252)
- Puk, puk, puk (238)
- Ćwik kandydat (233)
Inne informacje
Strażacka Piosenka
dodano: 13.04.2021
Podczas przeszukiwania zasobów archiwalnych, związanych z tworzeniem monografii Staży Pożarnej w Zamościu, w jednym z numerów Lubelskiej Gazety Strażackiej z 1930 r., natrafiono na słowa piosenki Jana Łuczyńskiego, późniejszego inspektora wojewódzkiego Związku Wojewódzkiego Straży Pożarnych. Słowa, które w dość humorystyczny sposób przedstawiają ścieżkę zawodową w straży pożarnej.
Zobacz materiałPrzedłużenie obostrzeń do 25 kwietnia
dodano: 14.04.2021
Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.
Zobacz materiałSprzęt medyczny do walki z pandemią trafi do szpitala we Lwowie
dodano: 15.04.2021Samorząd Województwa Lubelskiego przekazał na Ukrainę sprzęt medyczny do walki z pandemią COVID-19. Chodzi o aparaturę do obsługi punktów poboru gazów medycznych. Darowizna trafi do Lwowskiego Obwodowego Klinicznego Szpitala Infekcyjnego we Lwowie. To efekt prośby jaką do naszego województwa skierował Departament Ochrony Zdrowia Obwodowej Administracji Lwowskiej. Wartość przekazanego sprzętu to blisko 50 tysięcy złotych.
Zobacz materiałNiewybuch na słupie energetycznym
dodano: 09.04.2021
Pocisk prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej odnaleźli wczoraj pracownicy Zakładu Energetycznego na terenie gminy Mircze. Pocisk znajdował się na słupie energetycznym. O nietypowym znalezisku powiadomili policjantów, którzy zabezpieczyli teren przed dostępem do niewybuchu osób postronnych.
Zobacz materiał