Rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego
dodano: 08.03.20217 marca br. obchodziliśmy 72. rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera Armii Krajowej, członka Zrzeszenia WiN, cichociemnego. Od 1 marca 2017 roku „Zapora” jest także patronem Lubelskich Terytorialsów.
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętnili rocznicę śmierci swojego patrona, wystawiając w niedziele, 7 marca br. posterunek honorowy i składając symboliczną wiązankę przy tablicy pamiątkowej „Zaporczyków” na Placu Zamkowym w Lublinie. Ponadto delegacja żołnierzy 2 LBOT złożyła wiązankę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie na Łączce w kwaterze „Ł”, latem 2012 roku odnaleziono szczątki majora.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek, 5 marca br. w Kościele Garnizonowym w Lublinie odbyła się także Msza św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego i jego podkomendnych. Złożono kwiaty na symbolicznym grobie „Zapory” na cmentarzu przy ulicy Białej w Lublinie, a także pod pomnikiem przy XXIX LO im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” przy ulicy Lipowej w Lublinie.
Major Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, urodził się 24 września 1918 roku w Dzikowie koło Tarnobrzega. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, członek Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", cichociemny, kawaler orderu Virtuti Militari. Lubiany przez rówieśników, szybko trafił do harcerstwa. Maturę zdał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Był ochotnikiem w wojnie obronnej 1939 roku, mając zaledwie 20 lat.
Przedostał się do Francji, a następnie do Anglii, gdzie trafił do ośrodka szkoleniowego cichociemnych, gdzie w marcu 1943 roku złożył przysięgę i przybrał pseudonim „Zapora". Został przerzucony do Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 roku. Podporządkowano mu wszystkie oddziały leśne w okręgu lubelskim, a czasem również tereny Rzeszowszczyzny i świętokrzyskiego.
16 września 1947 został zatrzymany. Przeszedł okrutne śledztwo w centralnym więzieniu MBP przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Do samego końca nie pozostawał bierny, jeszcze przed wykonaniem wyroku podjął nieudaną próbę ucieczki z celi więziennej. Został stracony 7 marca 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i pochowany w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych
- Będą utrudnienia na ul. Lipskiej
- Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM
- Checklista DZSW
- 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe - Krasnobród 2025
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka”
- Wypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
- Zachęcamy mieszkańców Zamościa do pobierania i korzystania z aplikacji mMieszkaniec
Komentowane Aktualności
- Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych (2)
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka” (4)
- Wyjaśnienia dot. odbioru stadionu OSiR (2)
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1627)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (372)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (102)
- PiS odnosi się do ostatnich sytuacji jakie miały miejsce w Zamościu (67)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Dziękuję i życzę (1627)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Kierował skuterem wodnym na zakazie
dodano: 14.07.2025
Policyjni wodniacy pełniący służbę na zalewie w Nieliszu zatrzymali do kontroli 38-latka, który pływał skuterem z silnikiem spalinowym. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna ma zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Za popełnione przestępstwo niestosowania się do sądowych orzeczeń 38-latek odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat więzienia. Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, a w razie zagrożenia natychmiast wezwijmy pomoc.
Zobacz materiałStracili uprawnienia za znaczne przekroczenie dopuszczalnej w terenie zabudowanym prędkości
dodano: 13.07.2025
Poruszanie się w terenie zabudowanym z prędkością powyżej 100 km/h niesie ze sobą poważne konsekwencje. Można, bowiem poza wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy miesiące stracić również uprawnienia do kierowania pojazdami. Przekonali się o tym kolejni kierowcy, między innymi zatrzymany do kontroli drogowej w Zamościu na ul. Braterstwa Broni 33-letni kierowca Volvo, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 79 km/h.
Zobacz materiał82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
dodano: 11.07.2025
82 lata temu, 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Zobacz materiałTrwa nabór do służby kontraktowej w NOSG
dodano: 24.06.2025
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w dalszym ciągu prowadzi nabór do służby kontraktowej. Kontrakty będą mogli zawierać zarówno byli funkcjonariusze, jak i osoby dotychczas niezwiązane ze służbą. W 2025 roku do służby kontraktowej w Nadbużańskim Oddziale SG przewidziano nabór do 100 osób. Głównym zadaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy będzie fizyczna ochrona granicy państwowej, w szczególności na odcinkach zagrożonych nielegalną migracją. Jest również specjalna oferta służby dla byłych funkcjonariuszy SG. Będą oni mogli bowiem pełnić służbę w nowo powstającym centrum monitoringu w komendzie NOSG w Chełmie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)