25 maja- Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego
dodano: 25.05.2021Każdego roku tylko w samej Unii Europejskiej zgłaszanych jest kilkaset tysięcy zaginięć dzieci. Zdecydowana większość z nich się odnajduje ale w policyjnych bazach osób zaginionych figurują również sprawy zaginięć do dziś nierozwiązane. 25 maja jest dniem wyjątkowym, bo poświęconym pamięci zaginionych i nigdy nie odnalezionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. Symbolem MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA ZAGINIONEGO jest kwiat niezapominajki, bo rodziny nigdy nie zapominają i nigdy nie przestają szukać. W tym roku Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacja ITAKA przypominają o dzieciach, które zaginęły i do dziś nie powróciły do swoich domów. Jak każdego roku, zwracamy również uwagę na to, w jaki sposób ustrzec nasze dzieci przed niebezpieczeństwem.
W 2020 r. Policja przyjęła 2016 zgłoszeń zaginięć osób poniżej 18 roku życia, z czego 552 dzieci miało mniej niż 13 lat. Przyczyn zaginięć jest wiele i każdy przypadek stanowi odrębną historię. Większość zaginionych dzieci i nastolatków odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które zaginęły przed laty i nie odnalazły się do dziś. W przypadku każdych poszukiwań, czy to osób dorosłych, czy małoletnich, ogromne znaczenie ma jakość i szybkość przekazywanych informacji oraz sprawnie zorganizowane i przeprowadzone działania poszukiwawcze.
Zaginięcia kiedyś
Na przestrzeni lat zmieniło się nasze myślenie o sposobie opieki i wychowywania dzieci. Zmienił się także świat w którym żyjemy. Często słyszy się o tym, że dzisiejsze naj młodsze pokolenie jest niesamodzielne, że kiedyś było inaczej, bez telefonów komórkowych, bez ciągłej opieki. Dzieci miały więcej swobody, a teraz są pod stałą kontrolą rodziców. Pod postami i artykułami w mediach społecznościowych można przeczytać komentarze:
- „Byłam dzieckiem z kluczem na szyi i nic mi się nie stało”.
- „Mnie nikt tak nie pilnował i jakoś żyję”.
- „Ta ciągła kontrola odbiera dzieciom dzieciństwo”.
- „Kiedyś to były czasy, całymi dniami na dworze, bez telefonów, bez dorosłych”.
Musimy pamiętać o tym, że kilkadziesiąt lat temu świat wyglądał inaczej. Być może było mniej zagrożeń, znaliśmy sąsiadów, żyliśmy wolniej. Ale inna była także świadomość ludzi na temat bezpieczeństwa dzieci, a informacje o zaginięciu dziecka nie rozprzestrzeniały się tak szybko, jak dziś. Brak stałego kontaktu telefonicznego z dzieckiem i z innymi bliskimi powodował, że rodzice dopiero po pewnym czasie orientowali się, że ich dziecko nie dotarło tam, gdzie powinno, lub nie wróciło do domu. A przecież wiemy, że przy poszukiwaniach dziecka najważniejszy jest CZAS.
Tak było kiedyś.
A jak jest dziś?
Dziś jesteśmy ostrożniejsi. Inaczej wychowujemy nasze dzieci. Inaczej patrzymy na świat, niż nasi rodzice, bardziej koncentrujmy na nich swoją uwagę. A mimo to sytuacje zaginięć nawet tych najmłodszych dzieci (poniżej 13 r. ż.) ciągle się zdarzają i tylko w 2020 roku Policja zarejestrowała ich ponad 550.
Najczęstszym powodem zaginięć maluchów jest niewłaściwie sprawowana opieka dorosłych, w przypadku starszych dzieci – niemożność poradzenia sobie z problemami związanymi z okresem dojrzewania, kłopoty rodzinne, szkolne czy sercowe. Coraz częściej - ryzykowne znajomości nawiązywane w sieci. Na szczęście bardzo rzadko przyczyną zaginięcia małoletniego jest popełnione na jego szkodę przestępstwo np. uprowadzenie. Odrębną grupę stanowią małoletni będący ofiarami porwań rodzicielskich, w wyniku czego jedno z rodziców/opiekunów prawnych nie ma kontaktu ze swoim dzieckiem.
Mniejsze dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, może zgubić się na plaży lub podczas zakupów w supermarkecie. Dzieci swoją energią i pomysłowością nieraz zaskakują rodziców, przyprawiając ich o szybsze bicie serca. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć je prawidłowych zachowań, aby potrafiły unikać zagrożeń związanych z tą trudną sytuacją. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić pociechę przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci. Nie chodzi jednak o to, aby sprawić, że dziecko będzie bało się otaczającego go świata. Chodzi o to, żeby było bezpieczne, żeby umiało postępować w sytuacji, która może stanowić dla niego zagrożenie.
Zaginięcie dziecka – poszukiwania
Dziś mamy do dyspozycji coraz nowsze narzędzia i systemy poszukiwacze niż nawet jeszcze kilkanaście lat temu. Zaginięcie dziecka zawsze traktowane jest priorytetowo a Policja podejmuje działania natychmiast po jego zgłoszeniu. Policjanci, często wspomagani przez inne służby i grupy poszukiwawczo-ratownicze przeszukują teren, w okolicach którego dziecko było widziane po raz ostatni. Wykorzystują do swoich działań sprzęt techniczny, specjalnie wyszkolone psy, a nawet drony i śmigłowce. Rozpytują osoby najbliższe i świadków, którzy jako ostatni widzieli dziecko. Sprawdzają wszystkie ślady mogące doprowadzić do jego odnalezienia. Informacja o zaginięciu niemal natychmiast trafia do policyjnych baz danych, krajowej i międzynarodowej. W dzisiejszych czasach bardzo szybko rozprzestrzenia się także w szeroko rozumianych mediach, co może pomóc w poszukiwaniach.
Aktualności
więcej-
Zajęcia beatbox z Patrykiem Tik Tak Matelą
- Dołącz do 3. Wojskowego Szpitala Polowego!
- W weekend 7 kierowców straciło prawo jazdy
- Niedopilnowanie dziecka może zakończyć się tragicznie
- Wystawa rzeźb portretowych Karola Badyny „Twarze” w Galerii Rzeźby
- Bez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
- Mieszkanka Zamościa oszukana podczas zakupu mebli ogrodowych
- Utonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (263)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (127)
- Jarosławiec w sieci dróg (3)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Szkolny Piknik Archeologiczny w Zamościu – „Korona i miecz”
dodano: 09.06.2025
W ramach Europejskich Dni Archeologii 2025, Muzeum Zamojskie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży: Szkolny Piknik Archeologiczny pod hasłem „Korona i miecz – opowieść o narodzinach polskiej państwowości”. Piknik odbędzie się 13 czerwca 2025 roku (piątek) w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przy ul. Zamkowej 2 w Zamościu.
Zobacz materiałZ mundurem w planach – młodzież z klas OPW szkoli się z żołnierzami 2LBOT
dodano: 26.06.2025
Osiem szkół średnich z województwa lubelskiego objętych jest patronatem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach programu Oddziałów Przygotowania Wojskowego. To część ogólnopolskiego projektu realizowanego pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest przygotowanie młodzieży do ewentualnej służby wojskowej i kształtowanie postaw proobronnych.
Zobacz materiał„Łowcy głów” zatrzymali 19-latka poszukiwanego za rozbój
dodano: 16.06.2025
Poszukiwacze z KWP w Lublinie zatrzymali 19-latka, który poszukiwany był za rozbój. Do tego przestępstwa doszło w październiku 2023 roku w Lublinie. Sprawca żądając pieniędzy wspólnie z innym ustalonym mężczyzną kopał po całym ciele pokrzywdzonego. 19-latek ma do odbycia karę 2 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałWnioski o 800 plus – czas ucieka
dodano: 23.06.2025Jeszcze tylko kilka dni zostało, by przesłać wniosek o 800+ tak, by dostać świadczenie na dziecko za cały nowy okres wypłat, który trwa od czerwca do maja przyszłego roku. Termin mija 30 czerwca.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)