Poznaj ścieżkę do roztoczańskich lasów
dodano: 30.11.2021W drugiej połowie sierpnia ogłoszony został konkurs organizowany przez Euroregion Roztocze, w którym można było zyskać 10tys zł na realizację projektu, promującego dziedzictwo kulturalne oraz Roztocze - „OBYWATELSKIE ROZTOCZE- Stało się to impulsem do działania dla grupy nieformalnej ,,Ekipa Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu”, która postanowiła złożyć wniosek o dofinansowanie projektu. Patronat nad grupą nieformalną, objęło Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+.Powodem do radości była opublikowana na początku października lista z wynikami konkursu. Projekt ,,Poznaj ścieżkę do roztoczańskich lasów” dofinansowany został na kwotę 10 000zł!
Głównym celem projektu było zachęcenie jak największej liczby osób do aktywnego wypoczynku i poznawania tajemnic roztoczańskich lasów. Wiele osób zwiedzając Roztocze skupia się głównie na odwiedzaniu zabytków oraz większych miast. Roztoczańskie lasy są urokliwym miejscem pełnym wyjątkowych roślin oraz charakterystycznych dla tej części Polski zwierząt. Miejscem realizacji projektu stały się tereny zielone wokół nowego obiektu Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu. W ramach projektu, stworzona została ścieżka edukacyjna, której celem będzie przekazanie wiedzy o faunie i florze znajdującej się w roztoczańskich lasach oraz uświadomieniu odwiedzającym obiekt w Lipsku Polesiu o tym jak wiele atrakcyjnych miejsc jest na wyciągnięcie ręki. Projekt ten jest odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest przekazywanie w prosty oraz zwięzły sposób wiedzy przyrodniczej najmłodszym. W ramach projektu zakupione zostały interaktywne tablice edukacyjne, które stworzyły swoistą ścieżkę edukacyjną. W skład ścieżki edukacyjnej wchodzą 4 tablice:
Leśne koło fortuny wraz z tablicą zawierającą pytania i odpowiedziami-pozwala poznać odpowiedzi na pytania o tym jakie zwierzęta i rośliny są obecne w roztoczańskich lasach oraz o sposobach dbania o ekologię.
Dendrologia- gra ta pozwala w przyjemny i interesujący sposób poznać cechy występujących w okolicy drzew.
Dendrofon-dzięki niemu, usłyszymy akustyczne właściwości drewna, które w zależności od gatunki drzewa znacznie się różnią.
Realizacja projektu nie zakończyła się jedynie na wykonaniu oraz zamontowaniu tablic edukacyjnych. Aby rozpromować, zrealizowany projekt zorganizowany został również, cykl spotkań w szkołach podstawowych, podczas których najmłodsi mogli zapoznać się ofertą edukacyjną nowopowstałej ścieżki oraz uzyskać wiele informacji o tym jak funkcjonuje Centrum Geoturystyczne.
Realizatorem projektu była grupa nieformalna ,,Ekipa Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu” (Konrad Dziuba, Maria Juszczak-Sowińska, Małgorzata Paszko) działająca pod patronatem Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+,bez którego realizacja całego projektu byłaby bardzo trudna a wręcz niemożliwa.
Koordynowaniem działań związanych z realizacją projektu zajął się Bartłomiej Pikuziński.
Projekt sfinansowany został przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
NOWE FIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze
Aktualności
więcej-
XVII Sesja Rady Miasta Zamość
- Nietrzeźwy cyklista zatrzymany podczas akcji "Jednośladem bezpiecznie przez wakacje"
- Pijany 52-latek jechał hulajnogą elektryczną
- „Dobry Start” z ZUS od lipca
- Lato w kinie - wakacyjna promocja!
- Pomóż Dawidowi
- ZOO NOCĄ 2025 r.
- Szef grupy przestępczej oszukującej na tzw. amerykańskiego żołnierza zatrzymany
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (100)
- Dziękuję i życzę (1623)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (122)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Tragiczny finał poszukiwań 16-latka
dodano: 10.06.2025Tragicznie zakończyły się poszukiwania zaginionego w miniony czwartek 16-latka. Niestety ciało mężczyzny odnaleziono w lesie oddalonym o kilkaset metrów od jego domu. Nad wyjaśnieniem szczegółowych okoliczności zdarzenia pracują teraz tomaszowscy policjanci.
Zobacz materiałŚwiętuj z nami najkrótszą noc w roku!
dodano: 09.06.2025
Zapraszamy 20 czerwca na NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ do Parku Miejskiego przy Szachownicy
Zobacz materiałTradycyjne sianokosy w skansenie - więc grabie w dłoń!
dodano: 12.06.2025
Wydarzenie pod hasłem „Sianokosy” to doskonała okazja, by powrócić do przeszłości i doświadczyć, jak wyglądała praca na wsi. Podczas pokazu uczestnicy będą mogli poznać tradycyjne narzędzia wykorzystywane podczas sianokosów, zobaczyć, jak poprawnie klepie się kosę na tzw. „babce” oraz dowiedzieć się, dlaczego nie każde grabie grabią do siebie.
Zobacz materiałSkierowanie aktu oskarżenia w sprawie dotyczącej uczestnictwa w obrocie znacznej ilości środków odurzających
dodano: 05.06.2025
Dział do Spraw Cyberprzestępczości Informatyzacji i Analizy Prokuratury Okręgowej w Zamościu w dniu 23 maja 2025 r. skierował do Sądu Rejonowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi S. i Tomaszowi K., w którym oskarżono ich o popełnienie czynów z art. 56 ust. 3 w zw. z art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii i inne, polegających na uczestnictwie w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych nabywanych w celu dalszej odsprzedaży oraz wprowadzeniu do obrotu znacznej ilości narkotyków poprzez oferowanie ich do sprzedaży za pośrednictwem Internetu. Postępowanie karne w niniejszej sprawie prowadzone było pod nadzorem tut. Prokuratury przez Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.Postępowanie w niniejszej sprawie zostało zainicjowane w oparciu o ustalenia własne Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu związane z ujawnianiem faktu umieszczania ogłoszeń internetowych oferujących sprzedaż narkotyków i przesyłania ich do paczkomatów ustalonym odbiorcom na terenie Zamościa i pobliskich miejscowości.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)