zamosc.tv

"Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół" - nowa wystawa w Centrum "Synagoga" FODŻ

dodano: 26.09.2022

Centrum “Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w imieniu swoim i Autorów ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy pod tytułem „Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół”. Przyjaciółmi są dwaj Artyści: grafik i fotograf, Alan Metnick oraz Jerzy Tyburski, tworzący malarstwo i grafikę. Ich prace, choć pochodzące z różnych dziedzin sztuki, będzie można zobaczyć w jednym miejscu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 września 2022 o godz. 17:00 w Centrum „Synagoga” FODŻ przy ul. Pereca 14 w Zamościu.
 
Zapraszamy serdecznie!
 
Tak o wystawie pisze Alan Metnick:
Jerzy i ja tworzymy w różnych dziedzinach; on maluje, ja fotografuję. On używa koloru, ja czerni i bieli. Jego twórczość jest surrealistyczna. Moja często nieoczekiwana.
Obie są jednak zaskakujące, ukazują nasze myśli oraz sposoby widzenia i rozumienia świata, w którym żyjemy; odnajdywanie i wyrażanie własnego pojmowania miłości, patosu, tragedii, wiary i nadziei poprzez środki wizualne.
Obaj stawiamy wyzwanie naszym odbiorcom. To swego rodzaju zagadki: dlaczego stół jest krzywy i wygięty, dlaczego są tylko usta a nie ma całej twarzy, czy gdzieś w tych drzewach jest ukryta twarz, czy to lustro czy okno, to odbicie czy przycieniony kadr, jak ten gołąb pojawił się w tym miejscu tak nagle… I być może najważniejsze: czy zmieni to jakkolwiek sposób odczuwania i postrzegania u odbiorcy? Czy nastąpi oddziaływanie, które przeniesie widza w inne miejsce?
Czy te prace mają wartość emocjonalną, sugestywną?
Wyzwaniem jest stworzenie obrazów, które sprawią, że ludzie będą stawiać pytania. Rozważać i kwestionować własne doznania oraz otwierać się na inne sposoby postrzegania rzeczywistości.
Pokazanie naszych prac razem zwiększa to wyzwanie ze względu na różnice w naszym indywidualnym sposobie tworzenia, co powoduje większą złożoność i uwypukla niuanse.
Obaj to respektujemy.”
 

Daniel Sabaciński

Centrum "Synagoga"
Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz