Dawcy szpiku w Lubelskiej Brygadzie OT
dodano: 13.10.2022Gotowość oddania szpiku to jedna z form społecznego zaangażowania terytorialsów. Liczba potencjalnych dawców szpiku wśród żołnierzy 2 LBOT systematycznie rośnie. Już niebawem we wszystkich batalionach odbędą się tzw. „Dni Dawcy Szpiku”.
Żołnierze 2 LBOT już od blisko pięciu lat aktywnie angażują się w różne działania społeczne, a jedną z form jest honorowe krwiodawstwo i dawstwo szpiku. Działania te są praktycznym wymiarem misji terytorialsów, którą jest pomoc lokalnej społeczności.
Obecnie w 2 Lubelskiej Brygadzie OT chęć niesienia pomocy potrzebującym pacjentom, poprzez gotowość oddania szpiku, zadeklarowało ponad 200 żołnierzy. Liczba potencjalnych dawców już niebawem ma szansę podwoić się. W październiku, który jest miesiącem świadomości idei dawstwa szpiku, we wszystkich pięciu batalionach 2 LBOT zostaną zorganizowane tzw. „Dni Dawcy Szpiku”. Celem akcji będzie propagowanie tej wartościowej idei oraz pozyskanie kolejnych żołnierzy - dawców.
Jednym z faktycznych dawców szpiku w 2 LBOT jest szer. Rafał Piwoński, żołnierz 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina. Decyzję o zarejestrowaniu się w bazie potencjalnych dawców podjął jeszcze na studiach. Realna możliwość uratowania komuś życia i ofiarowania szansy na zdrową przyszłość pojawiła się dopiero pięć lat później.
– Zgłosiłem się z czystej chęci niesienia pomocy innym. Pomyślałem, że skoro to nic mnie nie kosztuje, a może komuś uratować życie, to nie ma lepszej nagrody. Gdy po kilku latach otrzymałem telefon z zapytaniem czy nadal podtrzymuje chęć oddania szpiku, nie wahałem się ani chwili. Ruszyła cała procedura i przygotowania do pobrania szpiku, co wymagało odrobinę zaangażowania, jednak samo oddanie szpiku było całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Prawdziwe emocje pojawiły się dopiero dwa lata później, gdy miałem okazje spotkać się z biorcą. Okazało się, że to młoda dziewczyna z Wielkopolski, chora na białaczkę, która w chwili przeszczepu miała 16 lat. Mieliśmy to szczęście, że przeszczep udał się i było nam dane poznać się. Już sama myśl, że mogłem dać komuś szansę na normalne życie jest bezcenna. Polecam to każdemu. – mówi szer. Piwoński.
13 października obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku. Niemal co godzinę, ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Nadal zbyt wielu zakwalifikowanych do przeszczepu nie znajduje dawcy – swojego „bliźniaka genetycznego”, dlatego nowi dawcy cały czas są bardzo potrzebni i poszukiwani.
Osoby, które właśnie w taki sposób chciałyby pomóc chorym na nowotwory krwi, mogą udać się np. do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Procedura rejestracji potencjalnego dawcy szpiku polega, m.in. na wypełnieniu formularzy, w tym ankiety zdrowotnej oraz pobraniu materiału biologicznego. Dawcą szpiku może zostać każda pełnoletnia i zdrowa osoba w wieku 18-50 lat. Od momentu rejestracji potencjalnego dawcy do chwili ewentualnego oddania szpiku może upłynąć kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego decyzja o byciu honorowym dawcą szpiku podejmowana jest na wiele lat i musi być w pełni świadoma i przemyślana.
Obecnie w 2 Lubelskiej Brygadzie OT służy blisko 700 Honorowych Dawców Krwi i ponad 200 zarejestrowanych dawców szpiku, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób bezinteresownie, na co dzień ratują życie i zdrowie osób chorych i potrzebujących. Dzięki ich zaangażowaniu hasło - „Terytorialsi mają pomoc we krwi” ma swój realny wymiar.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Marcin Daniec One Man Show
- Komunikat dla osób posiadających status PESEL UKR
- 2500 złotych mandatu za zbyt szybką jazdę
- 84-latek zginął w pożarze domu
- Kobiecy wieczór w Stylowym
- Pijany 34-latek doprowadził do czołowego zderzenia
- Narkotyki w mieszkaniu 24-latka
- Zderzenie Mercedesa z ciężarówką na DK-17
Komentowane Aktualności
- Zabrakło kategorii „CE” (1)
- FENOMEN - dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku (3)
- Narkotyki w mieszkaniu 24-latka (1)
- Pijany 34-latek doprowadził do czołowego zderzenia (1)
- Przew. zamojskiej "Kuźnicy" do posła Zawiślaka (1)
- Ujawniono fałszywe dowody rejestracyjne (1)
- Zaproszenie na wykład “Marszałek Piłsudski w Zamościu w 1922 roku” (8)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1290)
- LIV sesja Rady Miasta Zamość (45)
- 1500 za nieprawidłowy manewr (2)
- Kolumna wojskowa (15)
- Nietrzeźwy 42-latek (1)
- Dachowanie 30-latki (2)
- Burmistrz i strażak OSP uratowali tonącego (4)
- Dziękuję i życzę (1290)
- Marta Pfeifer na prezydenta (711)
- Wesołego Alleluja! (390)
- Przedszkole z Łabuń do Ruszowa? (338)
- Poparcie dla Wnuka (252)
- Puk, puk, puk (238)
- Ćwik kandydat (233)
Inne informacje
Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego
dodano: 25.01.2023Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym Szanowni Państwo, sezon jesienno-zimowy, to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Zobacz materiałKomunikat dla osób posiadających status PESEL UKR
dodano: 30.01.2023
Obywatele Ukrainy wracający do Polski powinni podczas odprawy paszportowej informować funkcjonariuszy Straży Granicznej o wjeździe do Polski w związku z korzystaniem z ochrony czasowej oraz każdorazowo okazać dokument elektroniczny diia.pl!
Zobacz materiałBezpieczeństwo podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
dodano: 27.01.2023
29 stycznia br. już po raz trzydziesty pierwszy policjanci zaangażują się w zapewnienie porządku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spokój podczas Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci i osób starszych.
Zobacz materiałNarkotyki w mieszkaniu 24-latka
dodano: 28.01.2023
Policjanci w mieszkaniu 24-latka z Zamościa odnaleźli amfetaminę, haszysz, marihuanę i kokainę. Ich właściciel usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. 24-latek został również tymczasowo aresztowany.
Zobacz materiał