Szkoła wobec zjawiska przemocy rówieśniczej wśród uczniów
dodano: 22.03.202323 marca br. zakończy się cykl spotkań z dyrektorami szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego dotyczących zjawiska przemocy rówieśniczej. Spotkania zorganizowano z inicjatywy Lubelskiego Kuratora Oświaty; pierwsza grupa dyrektorów wzięła w nich udział 8 marca br. w Zamościu, ostatnia będzie uczestniczyć 23 marca br. w Opolu Lubelskim.
Wydarzenie z dnia 28 lutego 2023 r., którego uczestnikami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych Miasta Zamość, wstrząsnęło opinią publiczną. W ocenie Lubelskiego Kuratora Oświaty konieczne stało się wspólne ze szkołami zaplanowanie spójnych działań wychowawczych, których celem będzie wsparcie młodzieży nie tylko w przeżyciu emocji wynikających z tego tragicznego zdarzenia, ale też kształtowanie postaw, które pomogą nauczycielom w rozpoznaniu oraz zapobieganiu agresywnym zachowaniom i postawom obojętności wobec takich zjawisk.
W spotkaniach oprócz dyrektorów uczestniczyli szkolni pedagodzy i psycholodzy, dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych a także, dzięki zaangażowaniu Komendy Wojewódzkiej Policji, przedstawiciele wszystkich komend powiatowych, m. in. zajmujący się profilaktyką nieletnich. Dodatkowo w spotkaniu w Zamościu wzięli udział prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Zamościu oraz sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Okręgowego w Zamościu.
Dużym wsparciem dla dyrektorów był udział w spotkaniach specjalistów w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży oraz dyrektorów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy odnieśli się do zjawiska przemocy rówieśniczej w szkole, wskazywali, jak ją rozpoznawać i podejmować skuteczne interwencje.
Na spotkaniach omówiono również kwestie profilaktyki przemocy w szkole i budowania klimatu bezpieczeństwa. Wskazano na realizowane w województwie lubelskim programy mediacji rówieśniczych i mediacji szkolnych oraz przypomniano o udostępnionych przez resort edukacji materiałach dotyczących rozpoznawania i profilaktyki zagrożeń. Poradnik, opracowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi resortami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, przeznaczony jest dla dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Stanowi kompendium wiedzy na temat rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie oraz przedstawia procedury i działania rekomendowane w przypadku wystąpienia w szkołach i placówkach konkretnych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu uczniów i pracowników.
Jolanta Misiak
Dyrektor
Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz
KO w Lublinie
Aktualności
więcej-
Dzień Dziecka w CKF „Stylowy”
- Ożywiamy historię - piknik historyczny
- Udaremniono przemyt części z luksusowych SUV-ów
- ZUS: Podsumowanie macierzyńskich
- Nieustąpienie pierwszeństwa i alkohol przyczynami poważnych zdarzeń drogowych
- Ćwiczenia w szpitalu w Szczebrzeszynie
- Toyota o wartości 80 tys. zł odnaleziona na granicy w Terespolu
- Tajemnice regionu na Rynku Wodnym
Komentowane Aktualności
- Zderzenie dwóch ciężarówek (1)
- Spotkanie literackie z Beatą Głowacką „Po kanałach” (1)
- Platforma na Zamojszczyźnie (16)
- Rozbiliśmy zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem i produkcją papierosów! (1)
- Zamość - Marsz Przeciwko Przemocy (1)
- Miasto Zamość pracuje nad wprowadzeniem programu społecznego dla mieszkańców – „Karta Zamościanina” (1)
- Komunikat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1332)
- Potrącanie dwóch 13-latków (10)
- Kolizja z udziałem rowerzysty (1)
- 1100 zł mandatu dla 19-latki (1)
- LIX Sesja Rady Miasta Zamość (9)
- Wniosek o zwrot nadpłaty (1)
- Uroczyste Otwarcie Kompleksowych Inwestycji w “Uzdrowisku Horyniec” Sp. z o.o. (9)
- Dziękuję i życzę (1332)
- Marta Pfeifer na prezydenta (711)
- Wesołego Alleluja! (390)
- Przedszkole z Łabuń do Ruszowa? (338)
- Poparcie dla Wnuka (252)
- Puk, puk, puk (238)
- Ćwik kandydat (233)
Inne informacje
Zostań funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej
dodano: 26.05.2023
• Szukasz stabilnego zatrudnienia? Chcesz robić coś ważnego? Marzysz o pracy w mundurze? Izba Administracji Skarbowej w Lublinie rozpoczęła rekrutację do Służby Celno-Skarbowej. • Na chętnych czeka 10 etatów. Poszukiwani są kandydaci do pracy na przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem. • Dokumenty można składać do 5 czerwca.
Zobacz materiałĆwiczenia w szpitalu w Szczebrzeszynie
dodano: 26.05.2023
W dniach 23-25 maja br. strażacy ćwiczyli w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie przy ul. D-ra Klukowskiego.
Zobacz materiałUdaremniono przemyt części z luksusowych SUV-ów
dodano: 29.05.2023
Mundurowi Straży Granicznej z przejścia w Korczowej ujawnili próbę wywozu do Ukrainy kilkudziesięciu podzespołów pochodzących z aut skradzionych w Niemczech. Szacunkowa wartość części to około 150 tys. złotych.
Zobacz materiał1 tydzień – 15 nielegalnych automatów zatrzymanych przez KAS
dodano: 24.05.2023• Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w ciągu ostatniego tygodnia zatrzymali 15 automatów i 2 kontenery, w których odbywały się gry hazardowe. • Maszyny ujawniono w 4 punktach na terenie Zamościa i Puław. Zatrzymano 3 osoby.
Zobacz materiał