Wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 LBOT
dodano: 22.03.2023W dniach 17-18 marca br. w Kierzbuniu odbyło się wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 Lubelskiej Brygady OT. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programu wykorzystania koni w 2 LBOT.
Celem treningu taktycznego z wykorzystaniem koni była wymiana doświadczeń w zakresie użycia koni do realizacji takich zadań, jak pokonywanie stref niebezpiecznych i przeszkód terenowych, działania rozpoznawcze oraz transport wyposażenia wojskowego. Trening został przeprowadzony z inicjatywy żołnierzy z Pułku Kawalerii Armii Brytyjskiej (The Royal Lancers) stacjonujących w Polsce w ramach sił NATO. Szkolenie zaplanował i zorganizował pododdział konny 2 Lubelskiej Brygady OT.
- Zadania realizowaliśmy w terenie trudno dostępnym dla pojazdów mechanicznych, gdzie występuje duża liczba dolin, wzgórz, wód rzeczno-jeziornych oraz zwartych terenów leśnych. Szkolenie potwierdziło, że konie, jako alternatywny środek transportu w tych warunkach, są niezawodne ze względu na ciche i sprawne przemieszczanie, możliwość szybkiego pokonywania terenu podmokłego, zalesionego, pokonywania długich dystansów bez dodatkowego zabezpieczenia logistycznego – powiedziała kpr. Karolina Salamon, kierująca programem wykorzystania koni w 2 LBOT.
Brytyjczycy wysoko ocenili umiejętności jeździeckie, wiedzę i sposób użycia koni w warunkach taktycznych – Wspólny trening jeździecki był fantastycznym doświadczeniem. Sposób wykorzystania koni w WOT do pokonywania trudnego terenu, jest interesującą taktyką, której nie stosujemy w armii brytyjskiej, tym bardziej było to wyjątkowe doświadczenie. Wielu naszych żołnierzy ma doświadczenie w jeździe konnej, a wysoko wykwalifikowani instruktorzy z 2 LBOT zadbali o to, aby było to ciekawe i pełne wyzwań szkolenie. Podczas naszego pobytu w Polsce intensywnie współpracowaliśmy z WOT i wiele się od nich nauczyliśmy, to jest współpraca, która będzie trwała przez wiele lat – powiedział por. Dan Evans, uczestnik szkolenia, rzecznik prasowy The Royal Lancers (Prince of Wales Troop).
2 LBOT jako pierwsza brygada WOT rozpoczęła wdrażanie projektu wykorzystania koni, m.in. do transportu uzbrojenia i wyposażenia w terenie trudno dostępnym. W październiku 2021 roku lubelscy terytorialsi po raz pierwszy wykorzystali konie w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”, do zabezpieczenia terenów przygranicznych z Białorusią. O skierowaniu patroli konnych na granicę zdecydowała, m.in. doskonała mobilność koni w trudnym terenie, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkość przemieszczania, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie. Patrole konne 2 LBOT na granicy są z powodzeniem realizowane do dziś.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Dzień Dziecka w CKF „Stylowy”
- Ożywiamy historię - piknik historyczny
- Udaremniono przemyt części z luksusowych SUV-ów
- ZUS: Podsumowanie macierzyńskich
- Nieustąpienie pierwszeństwa i alkohol przyczynami poważnych zdarzeń drogowych
- Ćwiczenia w szpitalu w Szczebrzeszynie
- Toyota o wartości 80 tys. zł odnaleziona na granicy w Terespolu
- Tajemnice regionu na Rynku Wodnym
Komentowane Aktualności
- Zderzenie dwóch ciężarówek (1)
- Spotkanie literackie z Beatą Głowacką „Po kanałach” (1)
- Platforma na Zamojszczyźnie (16)
- Rozbiliśmy zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem i produkcją papierosów! (1)
- Zamość - Marsz Przeciwko Przemocy (1)
- Miasto Zamość pracuje nad wprowadzeniem programu społecznego dla mieszkańców – „Karta Zamościanina” (1)
- Komunikat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1332)
- Potrącanie dwóch 13-latków (10)
- Kolizja z udziałem rowerzysty (1)
- 1100 zł mandatu dla 19-latki (1)
- LIX Sesja Rady Miasta Zamość (9)
- Wniosek o zwrot nadpłaty (1)
- Uroczyste Otwarcie Kompleksowych Inwestycji w “Uzdrowisku Horyniec” Sp. z o.o. (9)
- Dziękuję i życzę (1332)
- Marta Pfeifer na prezydenta (711)
- Wesołego Alleluja! (390)
- Przedszkole z Łabuń do Ruszowa? (338)
- Poparcie dla Wnuka (252)
- Puk, puk, puk (238)
- Ćwik kandydat (233)
Inne informacje
C jak CYRK
dodano: 23.05.2023
Zapraszamy na spektakl dla dzieci pt. „C jak CYRK” Teatru Chrząszcz w Trzcinie. 27 maja 2023 roku, godz. 17.00, Rynek Wodny w Zamościu, wstęp wolny.
Zobacz materiałZapowiedź spotkania autorskiego do foto-wystawy o wiośnie w Paryżu
dodano: 24.05.2023
W poniedziałek, 29 maja 2023 r. o godz. 11:00, w Zamojskim „GOK-u Wysokie” odbędzie się spotkanie autorskie z dobrze rokującą artystką-amatorką, która na co dzień uczy języka angielskiego w jednej z zamojskich placówek. Hasło spotkania: „Wiosna moja paryska”. Tematem będzie wystawa 40 fotografii i kilka akwareli z Paryżem w wiosennej odsłonie, którą można oglądać już od pewnego czasu w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. Wystawa, autorstwa Małgorzaty Wołoszyn z Wysokiego, jest efektem kilkudniowego pobytu w stolicy Francji w kwietniu 2022 r. Ekspozycja będzie czynna do 11 czerwca, a potem zostanie udostępniona w mniejszej sali do odwołania.
Zobacz materiałWeekend z programem bezpłatnych badań „Zdrowe Życie” w Zamościu
dodano: 25.05.2023
„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser–Dudy. Druga edycja projektu „Zdrowe Życie” w pełni. Medyczny konwój rozpoczął swoją podróż przez Polskę w Skierniewicach. Zamość jest piątym przystankiem dla Mobilnej Strefy Zdrowia. Łącznie w zeszłorocznej edycji uczestnicy skorzystali z ponad 34 tysięcy usług w tym prawie 15 tysięcy badań i konsultacji, w tym roku zaś tylko w pierwszych czterech lokalizacjach zanotowaliśmy ponad 15 tysięcy wykonanych badań, konsultacji i pozostałych usług.
Zobacz materiałNoc Świętojańska - warsztaty
dodano: 25.05.2023
Zapraszamy młodzież w wieku 15-19 lat na bezpłatne warsztaty teatralno-muzyczno-taneczne przygotowujące do udziału w Nocy Świętojańskiej.
Zobacz materiał