zamosc.tv

Święta Wielkanocne opisane dawną pocztówką i kartką pocztową

dodano: 29.03.2023

Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich celebrującym misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Święta Wielkiej Nocy to czas zadumy, wyciszenia duchowego, jak też czas refleksji, radości i nadziei.

Czas, kiedy w spokoju w zaciszu domowym możemy spotkać się w rodzinnym gronie, czas ucztowania przy pięknie i bogato zastawionym stole, po uprzednim podzieleniu się święconym jajkiem. To czas napawający nas optymizmem, dostarczający nam przeżyć, wzruszeń i radości, okres składania sobie życzeń i przesłań w różnorodnych formach. Wydarzeniom świątecznym towarzyszy ciekawa obyczajowość, w dużej części zrodzona z tradycji narodowych, jak i obrzędów świeckich. Obrzędowość świąteczna stanowiła inspirację dla twórczości artystycznej, która pod koniec ubiegłego wieku bardzo często była przenoszona na pocztówki i karty pocztowe. Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych w tej formie pojawił się w Europie Zachodniej pod koniec XIX wieku, zaś w Polsce ponad 100 lat temu. Karty i pocztówki są kopalnią wiedzy o minionych czasach, są też uzupełnieniem przekazu narodowych tradycji i świątecznej obrzędowości. Dostarczają nam jednocześnie wielu przeżyć, wzruszeń i wrażeń artystycznych. Zawierają życzenia dla rodziny, znajomych i przyjaciół. Bardzo często wzbogacano je fragmentami lub całymi dziełami malarskimi o tematyce religijnej. Wyrażam nadzieję, że wystawa zachęci byśmy wśród świątecznych tradycji kultywowali piękny zwyczaj wysyłania sobie kart i pocztówek, tych drobnych pamiątek, które pomimo upływu lat kryją w sobie urok, piękno i radość obdarowywania. Zamość, Wielkanoc 2023 Stanisław Rudy
https://biblioteka.zamosc.pl/swieta-wielkanocne-wystawa/

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz