zamosc.tv

Oskarżeni o kierowanie i udział w zorganizowanej grupy przestępczej staną przed sądem

dodano: 03.04.2024

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 46 osobom, oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem suszem tytoniowym. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno–Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Dział do Spraw Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej Prokuratury Okręgowej w Zamościu, skierował do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia wobec 46 osób, którym zarzucono popełnienie łącznie 218 przestępstw wyczerpujących dyspozycję m.in. art. 258 §1 i § 3 Kodeksu karnego., art. 54 § 1, art. 65 § 1 art. 69a § 1 Kodeksu karnego skarbowego, jak też przestępstw z ustawy z dnia 2 marca 2001r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wyrobów tytoniowych, ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej i inne.

Podstawą wszczęcia niniejszego postępowania przygotowawczego były materiały procesowe, pozyskane przez Wydział Operacyjno-Śledczy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, wskazujące na uzasadnione podejrzenie dokonywania nielegalnego obrotu suszem tytoniowym oraz krajanką tytoniową poza wyznaczonym składem, poprzez uchylenie się od opodatkowania i nieujawnienie przedmiotu opodatkowania organowi podatkowemu. Prowadzenie przedmiotowego śledztwa w całości powierzono Wydziałowi Operacyjno-Śledczemu NOSG w Chełmie, a nadto w części prowadzenie czynności śledczych w określonym zakresie Kujawsko-pomorskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu  w Toruniu oraz Placówce Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Węgorzewie.

Niniejsze postępowanie objęło łącznie 68 osób, którym przedstawiono zarzuty popełnienia w/w przestępstw. Wobec 20 podejrzanych wyłączono materiały do odrębnego postępowania. Osoby objęte przedmiotowym postępowaniem działy w ramach dwóch zorganizowanych grup przestępczych, które w istocie ze sobą współpracowały. Modus operandi sprawców polegał na tym, iż członkowie grup nabywali susz tytoniowy bez znaków akcyzy od  producentów (rolników) pochodzących z terenu powiatu biłgorajskiego (woj. lubelskie), lubaczowskiego (woj. podkarpackie ), a także z powiatu proszowickiego (woj. małopolskie), który następnie był przewożony do ustalonych miejsc, gdzie był on cięty na tytoń do palenia tzw. „krajankę tytoniową”, a następnie przewożony w głąb kraju do kolejnych odbiorców. Nadto ustalono, iż w ramach jednej z grup, ustalony sprawca wytwarzał papierosy, jak też jedna z grup zajmowała się przemytem papierosów przez granicę ukraińsko-polską transportem kolejowym w rejonie Hrubieszowa, które następnie przewożone były na Dolny Śląsk. W wyniku działania w/w osób doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych, głownie w postaci podatku akcyzowego, w wysokości co najmniej 80 mln zł. co stanowi mienie wielkiej w kwocie.

 

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

W toku śledztwa wobec 12 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. W wyniku podjętych czynności procesowych zastosowano zabezpieczenie majątkowe na mieniu o wartości ponad 1.200.000 zł.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz