zamosc.tv

Likwidacja przydomowych krajalni tytoniu

dodano: 24.05.2024

Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie wykryli i zlikwidowali dwie nielegalne krajalnie tytoniu. Zabezpieczono ponad 350 tys. sztuk papierosów, ponad 1100 kg krajanki i suszu tytoniowego oraz maszyny krojenia i pakowania tytoniu. Gdyby wyroby tytoniowe trafił do sprzedaży, szacowane straty budżetu wyniosłyby ponad 1,3 mln zł.

Mundurowi z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie i kujawsko-pomorskiej KAS  realizując wspólne zadania w województwie podlaskim wytypowali i zatrzymali do kontroli samochód osobowy. W jego przestrzeni ładunkowej funkcjonariusze znaleźli 2500 paczek papierosów bez znaków akcyzy.

Podczas dalszych działań, przeszukano również miejsca zamieszkania zatrzymanego kierowcy w pow. łukowski (woj. lubelskie). Tym razem w ręce mundurowych wpadły nielegalne papierosy, krajanka tytoniowa, papierosy luzem w pudelkach tzw. „pizzach”, susz tytoniowy, puste opakowania do papierosów oraz maszyny do cięcia tytoniu oraz pakowania paczek papierosów.

Zdobyte w kontrolowanych miejscach informacje i poszlaki skierowały funkcjonariuszy do przeprowadzenia następnej kontroli, tym razem posesji w okolicach Płońska, gdzie podczas przeszukań pomieszczeń gospodarczych i jednego z pojazdów, mundurowi wykryli krajankę tytoniową, maszynę do ciecia liści tytoniowych, a także melasę tytoniową do fajek wodnych.

Podczas wszystkich czynności przeszukań mundurowi znaleźli łącznie ponad 354 tys. szt. papierosów, 313 kg krajanki tytoniowej i 790 kg suszu tytoniowego. Gdyby nielegalne towary akcyzowe trafiły na rynek straty Skarbu Państwa przekroczyłyby kwotę 1,3 mln złotych z tytułu niezapłaconych podatków i cła.

Wykryte towary funkcjonariusze z KAS zabezpieczyli w magazynie depozytowym Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, który prowadzi dalsze postępowanie w tych sprawach.

Dwóm zatrzymanym mężczyznom postawiono już zarzuty paserstwa akcyzowego. Grożą im wysokie grzywny. 

 

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz