W Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczęła się Certyfikacja
dodano: 10.06.2024Rozpoczęła się certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej celem jest ocena zdolności do działania piątego - najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz zdolności do realizacji zadań zarządzania kryzysowego w czasie pokoju. To pierwszy w historii wojska przypadek, gdzie certyfikacji poddaje się cały Rodzaj Sił Zbrojnych.
Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj Sił Zbrojnych spełnienia określone normy i kryteria, a zatem zdolny jest do wykonania przydzielonych mu zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny. Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe.
Proces oceny zdolności do wykonywania zadań przez Wojska Obrony Terytorialnej przeprowadzany zostanie w oparciu o normy ujęte w dokumencie Forces Standards Volume VII Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units (CREVAL), które opracowane zostały na potrzeby standaryzacji działań sił zbrojnych państw członkowskich NATO.
W ramach certyfikacji ocenia się kilka obszarów działalności, spośród których wymienić można:
- procentowy stan ukompletowania stanem osobowym i wyszkolenie żołnierzy, na poziomie zapewniającym realizację zadań;
- procentowe ukompletowanie zasadniczym sprzętem wojskowym oraz sprawność tego sprzętu;
- poziom zapasów taktycznych, które powinny zapewnić osiągnięcie założonej kategorii gotowości bojowej i realizację zadań.
W ramach przygotowania do certyfikacji w maju br. przeprowadzono w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej trening sztabowy Błyskawica-24, który miał na celu sprawdzenie procesu wypracowywania decyzji na stanowisku dowodzenia Dowództwa WOT. W połowie czerwca w ramach certyfikacji zostanie przeprowadzone ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Piorun-24”, w trakcie którego sprawdzane będą procesy dowodzenia podległymi jednostkami WOT oraz współdziałanie z dowództwem nadrzędnym.
Założenia do ćwiczenia zostały opracowane przez zespół certyfikujący, w skład którego wchodzą przedstawiciele Sztabu Generalnego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz innych instytucji i jednostek wojskowych.
W ramach prowadzonej certyfikacji sprawdzone będzie także stawiennictwo całego stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej w trybie natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach, po ogłoszeniu alarmu. Sprawdzany będzie również sprzęt i uzbrojenie jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej.
De facto Wojska Obrony Terytorialnej były już kilkakrotnie, w ciągu swojego krótkiego istnienia, sprawdzane w działaniu realnym, we wsparciu jakiego udzielały społeczeństwu, administracji czy służbom ratowniczym w sytuacjach kryzysowych. Wspomnieć tu można o wsparciu działań straży pożarnej w gaszeniu pożaru wielkoobszarowego w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2020 r., czy wsparciu społeczeństwa, instytucji i administracji w czasie pandemii Covid-19 w latach 2020-2022.
Terytorialsi na co dzień wspierają Straż Graniczną w ochronie wschodniej granicy w związku z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi Federacji Rosyjskiej i Białorusi skierowanymi przeciw Polsce. Wielokrotnie wspierali działania przeciwpowodziowe czy angażowali się w usuwanie skutków podtopień w wielu rejonach kraju. Służą wsparciem Policji w poszukiwaniu osób zaginionych oraz administracji publicznej w udzielaniu pomocy uchodźcom po wybuchu wojny w Ukrainie.
***
Budowa WOT rozpoczęła się w 2017 r. i od tego czasu postępowała etapowo. Najpierw powstało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, następnie rozpoczęło się formowanie trzech pierwszych brygad obrony terytorialnej w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W sumie, w pierwszym roku działalności zapoczątkowano formowanie sześciu brygad OT (czwarta w województwie warmińsko-mazurskim oraz dwie brygady w województwie mazowieckim). Na koniec pierwszego roku budowy WOT stan liczebności wynosił ponad 7,5 tys. żołnierzy. W kolejnym, 2018 r. struktury rozbudowano o kolejnych siedem brygad OT (pomorską, kujawsko-pomorską, łódzką, świętokrzyską, małopolską, wielkopolską i śląską). W tym roku rozpoczęto również formowanie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Na koniec 2018 r. liczebność żołnierzy nowego rodzaju sił zbrojnych wynosiła blisko 17 tys. Formowanie kolejnych dwóch brygad OT (zachodniopomorskiej i dolnośląskiej) rozpoczęto w 2019 r. jednocześnie Dowództwu WOT podporządkowano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, sformowano też szkołę podoficerską „SONDA”. Liczebność formacji na koniec 2019 r. wynosiła blisko 25 tys. żołnierzy. W 2020 r., pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 nadal rozbudowywano struktury WOT. Rok 2020 zakończył się stanem żołnierzy WOT na poziomie blisko 27,5 tys. W marcu 2021 r. rozpoczęto formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W 2023 sformowano Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu.
Aktualnie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi:
- Dowództwo WOT w Zegrzu,
- batalion dowodzenia WOT w Zegrzu,
- osiemnaście brygad obrony terytorialnej - z czego 4 brygady (1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej, 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej) tworzą tzw. Komponent Obrony Pogranicza - dedykowany obronie granicy państwowej i rejonów przygranicznych,
- Jednostka Wojskowa Działań Niekonwencjonalnych „GRYF”.
- dwa centra szkolenia (Centrum Szkolenia WOT w Toruniu i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu),
- Szkoła Podoficerska „SONDA”,
- Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu (orkiestra reprezentacyjna WOT i kompania honorowa WOT).
- w trakcie tworzenia są dwie kolejne brygady obrony terytorialnej: 15 Lubuska Brygada
Obrony Terytorialnej oraz 17 Opolska Brygada Obrony Terytorialnej.
W WOT służy obecnie ponad 40 tys. żołnierzy, z czego 35 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, niecałe 5 tys. to żołnierze zawodowi, a kilkaset - żołnierze aktywnej rezerwy.
Zespół prasowy DWOT
Aktualności
więcej-
Nietrzeźwy kierowca cysterny zatrzymany dzięki zgłoszeniu świadka
- Stracili prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
- Krajowy System e-Faktur – plan wdrożenia
- Oferta POLREGIO na Wielkanoc
- Szkolenie kierowców- konserwatorów
- Lubelscy Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
- XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zamość
- Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca
Komentowane Aktualności
- XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zamość (1)
- Chciał sprzedać garnitur za 250 złotych, stracił 2,5 tysiąca (1)
- Czy olej z czarnuszki może pomóc w walce z alergią? (1)
- Zderzenie samochodu z pociągiem (1)
- Pobili 20-latka bo kibicuje innemu klubowi piłkarskiemu (2)
- Potrącenie cyklisty na przejeździe dla rowerów (1)
- Tymczasowy areszt dla 19 latka za spowodowanie katastrofy, w której zginęło dwóch nastolatków (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zamość (179)
- Dziękuję i życzę (1572)
- 2000 zł mandatu i 12 punktów za potrącenie (2)
- XIII Sesja Rady Miasta Zamość (479)
- Śmiertelne zderzenie z pociągiem (4)
- Prezydent Marcin Zamoyski ustępuje z urzędu (32)
- Obrońcy Gietrzwałdu nie chcą inwestycji Lidla (8)
- Dziękuję i życzę (1572)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Chciał sprzedać garnitur za 250 złotych, stracił 2,5 tysiąca
dodano: 11.04.2025
2,5 tysiąca złotych stracił 17-letni mieszkaniec gminy Werbkowice, który chciał sprzedać garnitur przez Internet. Gdy skontaktowała się z nim zainteresowana kupnem kobieta, kliknął w nadesłany link rzekomej firmy kurierskiej, a potem przekazał jej i autoryzował kody blik.
Zobacz materiałMedycy 2 LBOT w służbie ojczyźnie
dodano: 04.04.2025
4 kwietnia obchodzimy Święto Wojskowej Służby Zdrowia. Jak ważna jest praca wojskowego personelu medycznego i jak cenne, dla całego systemu bezpieczeństwa, są ich umiejętności i wiedza, nie trzeba przypominać. Dzisiejsze święto to jednak dobra okazja, aby przybliżyć ich zadania, sposób szkolenia i rolę jaką pełnią.
Zobacz materiałRozstrzygnięcie 48. Konkursu Wielkanocnego – nagrody przyznane!
dodano: 10.04.2025
9 kwietnia 2025 r., w siedzibie Muzeum Zamojskiego w Zamościu odbyły się obrady komisji konkursowej, która oceniła prace nadesłane na 48. Konkurs Wielkanocny. Wydarzenie, organizowane wspólnie przez Muzeum Zamojskie, Zamojski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Zamość, zgromadziło 18 twórców ludowych z regionu Zamojszczyzny. Tradycja i sztuka ludowa w centrum uwagi
Zobacz materiał85 rocznica Zbrodni Katyńskiej
dodano: 04.04.2025
Zapraszamy Państwa do Tomaszowa Lubelskiego na obchody 85 rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 15 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)