Spotkanie wokół książki i wystawy wirtualnej poświęconej kościołowi pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie
dodano: 09.10.2024Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Województwo Podkarpackie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu serdecznie zapraszają na spotkanie wokół książki i wystawy wirtualnej poświęconej kościołowi pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie.
Spotkanie odbędzie się w środę, 16 października 2024 r., o godz. 16 w Galerii Ex Libris Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu. Wstęp wolny.
„Skarby kresowej świątyni…” to tytuł wystawy stacjonarnej prezentowanej przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie na przełomie 2022 i 2022 r., a także tytuł książki, towarzyszącej wystawie, wydanej wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.
Na ich bazie, dzięki współpracy z Centrum Kulturalnym w Przemyślu i Województwem Podkarpackim, powstała wystawa wirtualna w przestrzeni portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, dzięki czemu treści ekspozycji są cały czas dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Ideą wystaw oraz publikacji była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te znalazły się na terenie Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa. Wśród nich znalazły się przykłady malarstwa, bogaty zbiór tkanin i haftów liturgicznych, złotnictwo i naczynia liturgiczne, archiwalia, fotografie i przedmioty różne, a także elementy sztandarów i skrzynie ewakuacyjne.
W 1946 r. siedzibą archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego został Lubaczów, największe miasto przedwojennej archidiecezji, które po wojnie pozostało w granicach Polski. Funkcjonująca od tego czasu tzw. Archidiecezja w Lubaczowie, pozbawiona z przyczyn politycznych określenia „lwowska”, stała się depozytariuszem bogatych tradycji Kościoła rzymskokatolickiego na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.
Dzięki wysiłkowi ks. Józefa Kłosa, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny, obiekty z wyposażenia lwowskiej świątyni trafiły do parafii pw. św. Wojciecha w Cieszanowie, w którym podjął posługę we wrześniu 1946 r. Postawa i gorliwość kapłana sprawiły, że była to jedna z najbardziej prężnych parafii na terenie powojennej Archidiecezji Lwowskiej.
Obecnie zabytki z kościoła pw. św. Marii Magdaleny przechowywane są przede wszystkim w zbiorach cieszanowskiej parafii, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w kolekcjach prywatnych. Najbardziej wartościowa część spośród nich została zaprezentowana w przestrzeni wystawy stacjonarnej, wystawy wirtualnej oraz na kartach książki.
Prezentowane przedmioty są nadal elementem spuścizny kulturowej kościoła pw. św. Marii Magdaleny, ale, dzięki nowej lokalizacji, stały się też częścią dziedzictwa kulturowego powojennej Polski. Sam kościół i jego historia są też – w kontekście ekspozycji – symbolem wojennych i powojennych losów całej Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego: jej duszpasterzy, wiernych, świątyń oraz ich wyposażenia.
W trakcie spotkania głos zabiorą współtwórcy wystaw oraz publikacji, pracownicy i współpracownicy Muzeum Kresów w Lubaczowie.
---
Przed spotkaniem i po jego zakończeniu możliwość zakupu książki.
Realizację cyklu spotkań poświęconych wystawom i publikacji „Skarby kresowej świątyni. Dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie” dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego.
Aktualności
więcej-
Wystawa rzeźb portretowych Karola Badyny „Twarze” w Galerii Rzeźby
- Bez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
- Mieszkanka Zamościa oszukana podczas zakupu mebli ogrodowych
- Utonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
- Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
- Zderzenie dwóch busów na krajowej 17 w Izbicy
- UWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
- Wakacyjna Akademia Detektywów
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (237)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (124)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "EUROFOLK - Zamość 2025"
dodano: 02.07.2025
XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2025" odbędzie się w dniach 7-13 lipca.
Zobacz materiałSzkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie!
dodano: 18.06.2025W tym roku Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu obchodzi 80-lecie swojego istnienia. To niezwykły jubileusz, który przypomina o wieloletniej tradycji, licznych osiągnięciach i nieustannym rozwoju placówki – informuje Alicja Dubel – dyrektor placówki.
Zobacz materiałInformacja publiczna – ile ochrony, ile jawności?
dodano: 17.06.2025Jak pogodzić transparentność organizacji z ochroną danych osobowych? Tym tematem zajmą się uczestnicy seminarium o udzielaniu informacji publicznej. Już 25 czerwca odbędzie się w Lublinie.
Zobacz materiałFinał III edycji konkursu Pracodawca Przyjazny WOT
dodano: 06.06.2025
4 czerwca 2025r w Zegrzu odbyła się Gala Finałowa III edycji konkursu „Pracodawca przyjazny WOT". Nagrody przyznane w pięciu kategoriach trafiły do przedsiębiorców wspierających pracowników - żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Drugie miejsce w kategorii przedsiębiorstwa sektora państwowego zajęła spółka PGE Dystrybucja S.A. – pracodawca przyjazny WOT z Lubelszczyzny, zatrudniający między innymi żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)