Promocja „Gotanii" w Lublinie
dodano: 14.03.2011Przez tydzień członkowie delegacji miasta Hrubieszów i 7 innych gmin będą opowiadać o życiu i obyczajach Gotów oraz zachęcać do odwiedzenia „Wioski Gotów" i udziału w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Antycznej, który odbędzie się w lipcu tego roku. W poniedziałek 14 marca w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie otwarcie wystawy rzemiosła, garncarstwa, tkactwa, sprzętu bojowego, naczyń i pamiątek gockich.
Odbędą się również prezentacje dla lubelskich szkół. Wojów przebranych w stroje gockie będzie też można spotkać na lubelskim deptaku, gdzie zaplanowano ich pokazowy pojedynek oraz degustację potraw kuchni gockiej, w tym kaszy gockiej pieczonej na ognisku. „Goci" będą gościć w Lublinie przez kolejne 4 dni między 10.00 a 14.00.
Wystawa i prezentacje to jeden z elementów promocji projektu pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej GOTANIA 2011". Impreza odbędzie się pod koniec lipca w Hrubieszowie i Masłomęczu. Wspólny pomysł gmin: Dołhobyczów, Mircze, Horodło, Werbkowice, Tyszowce, Komarów-Osada oraz Tomaszów Lubelski, a także gminy i miasta Hrubieszów będzie też promowany na imprezach, które będą się odbywać na ich terenie od maja do września. Lipcowy festiwal z udziałem grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy, będzie kulminacją tych przedsięwzięć.
Podczas trzydniowej imprezy zostanie pokazane życie codzienne sprzed 1700 lat w obozie historycznym z wieloma atrakcjami dla zwiedzających. W programie znajdą się m.in.: bitwy pomiędzy Gotami, Dakotami, Rzymianami i Celtami, parada uczestników, potrawy gockie oraz zawody z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Festiwalowi będą towarzyszyć m.in. rajdy rowerowe, spływ kajakowy oraz festyn artystyczny.
Goci, niemal od początku swojego istnienia na Starym Kontynencie, uważani za lud czy naród, faktycznie byli związkiem plemion pochodzenia germańskiego. Pod koniec II wieku wyruszyli na południowy-wschód, docierając m.in. do Kotliny Hrubieszowskiej.
Aktualności
więcej-
Tragiczna doba na drodze i torach. Dwa śmiertelne wypadki
- 4-latek sam i bez ubrania przyszedł do sklepu. Policjanci wyjaśniają sprawę
- Zatrzymaliśmy 43-latka poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania!
- II Dobroczynna Noc Muzeów
- Dzień otwarty w zamojskiej synagodze
- Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
- Kino przyjazne sensorycznie
- 17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Komentowane Aktualności
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (293)
- Konferencja prasowa Nadleśnictwa Józefów (2)
- 24-latek wymusił pierwszeństwo (1)
- Zderzenie osobówki z ciągnikiem, dwie osoby ranne (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- Dachowanie na DK17 w Chomęciskach Małych (1)
- Wypadek z udziałem karetki (10)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
dodano: 05.05.2026Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS Spodziewasz się dziecka albo zajmujesz się świadczeniami dla rodziców w swoim zakładzie pracy? Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje internetowe szkolenie, na którym opowie o urlopach i zasiłkach dla rodziców.
Zobacz materiałMistrzostwa Polski LSO: zgłoszenia diecezji do 30 kwietnia
dodano: 27.04.2026Archidiecezja Gnieźnieńska zaprasza do udziału w XXI Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej o Puchar „KnC”, które odbędą się w Gnieźnie w dniach 28–30 czerwca 2026 roku.
Zobacz materiałUkradł rower bo nie chciał chodzić na piechotę
dodano: 05.05.2026Tarnogrodzcy policjanci odzyskali skradziony rower o wartości 2 000 złotych. 32 – latek, który dopuścił się kradzieży tłumaczył policjantom, że jego rower jest zepsuty a on nie chce chodzić na piechotę. Poszkodowana mieszkanka Tarnogrodu odzyskała swoją własność, a 32 – latek odpowie za kradzież. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałZatrzymano akcyzowego pasera i nielegalny towar za ćwierć miliona zł
dodano: 05.05.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego nie dopuścili do wprowadzenia na rynek nielegalnych wyrobów akcyzowych pochodzących z przemytu.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)