zamosc.tv

Aresztowanie ważnego rebelianta

dodano: 17.03.2011

Kolejny rebeliant został zatrzymany przez żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych w prowincji Ghazni. 12 marca w dystrykcie Gelan zatrzymano Abdula HAQ – rebelianta, będącego na liście priorytetowych celów sił ISAF (tzw. JPEL - Joint Prioritized Effects List) w Afganistanie.

Polscy żołnierze prowadząc wspólną operację z funkcjonariuszami afgańskiej policji (ANP) dokonali aresztowania jednego z ważnych członków grupy rebelianckiej JAHADI, operującej w dystrykcie Gelan. Podczas wspólnej operacji utworzono posterunek na drodze Highway 1, najważniejszej arterii komunikacyjnej w prowincji Ghazni. Bazując na informacjach uzyskanych drogą operacyjną przez Kontrwywiad Wojskowy, żołnierze Sił Specjalnych przygotowali miejsce przechwycenia długo poszukiwanego rebelianta. W trakcie sprawnie przeprowadzonej akcji zatrzymano pojazd, w którym przemieszczał się kompletnie zaskoczony rebeliant. Znalezione podczas aresztowania dowody potwierdziły działalność zatrzymanego w grupie rebelianckiej aktywnie operującej na terenie dystryktu Gelan. Z pozyskanych informacji wynika, że Abdul HAQ zajmuje ważne stanowisko w siatce rebelianckiej JAHADI dystryktu Gelan. Siatka ta odpowiedzialna jest m.in.: za liczne ataki na patrole sił koalicyjnych, w tym ostrzał rakietowy polskich baz. Zatrzymany jest również podejrzany o uczestnictwo w atakach przeprowadzonych za pomocą improwizowanych ładunków wybuchowych na drogach dystryktu Gelan, w tym Highway 1.
Aresztowanie kolejnego rebelianta z listy najbardziej poszukiwanych przez siły ISAF, tym razem w dystrykcie Gelan, to kolejny cios zadany przez Polskie Siły Zadaniowe wspólnie z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa w struktury rebelianckie działające w prowincji Ghazni. W ostatnich tygodniach aresztowano kilku ważnych przywódców lokalnych siatek rebelianckich skutecznie osłabiając działalność talibskich organizacji. Dzięki precyzyjnie przygotowanym operacjom aresztowano ważnych dowódców w dystryktach Andar, Gelan, Moqur i Qarabagh. W opinii lokalnych przedstawicieli Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, dzięki tego typu skutecznym wspólnym akcjom wzrasta poziom bezpieczeństwa w prowincji, co ma bardzo duże znaczenie dla lokalnego społeczeństwa.

Tekst: kpt. Dariusz Kudlewski

Oceń news:
Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Podpis / Pseudonim

Treść komentarza

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.