Ekowioska – razem dbamy o środowisko
dodano: 19.11.2012Młodzież może niejednokrotnie pozytywnie zaskoczyć. Do jakiego pojemnika należy wyrzucić makulaturę? Jak długo rozkłada się styropianowa tacka? W jaki sposób można nadać starym przedmiotom nowe życie? Na te pytania młodzież szkół Zamojszczyzny świetnie zna odpowiedzi.
W dniach od 5 do 12 listopada br. w czterech szkołach ponadgimnazjalnych na Zamojszczyźnie przeprowadzone zostały warsztaty w ramach projektu pn.„EKOWIOSKA – RAZEM DBAMY O ŚRODOWISKO”.
W ramach akcji w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu, Zespole Szkół w Łaszczowie, Horodle oraz Różańcu zostały przeprowadzone zajęcia na temat ekologii oraz działań proekologicznych. Uczniowie szkół dowiedzieli się m.in. ile ton śmieci powstaje rocznie w Polsce, do jakiego pojemnika należy wrzucać plastik, makulaturę, szkło i metale czy też co i w jaki sposób kompostować.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Sami wskazywali działania proekologiczne jakie prowadzone są w ich gminach, a także i domach. Zadawali wiele pytań o recykling i segregację śmieci.
- Nie wiedziałam, że tyle fantastycznych rzeczy można zrobić z przedmiotów, które na pierwszy rzut oka nadają się jedynie do wyrzucenia. Na pewno część pomysłów wykorzystam sama. – mówiła Ania z jednej ze szkół – Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie kieszonkowego.
Niespodzianką kończącą warsztaty był eko-konkurs. Najlepsi otrzymali nagrody od organizatorów. Ponadto wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie otrzymali upominki w postaci toreb ekologicznych.
- Jestem pod wrażeniem poziomu wiedzy uczniów z zakresu ekologii, a także ich pozytywnego nastawienia do tematu. – mówiła po zakończeniu projektu Martyna Jasielska, asystentka prof. Leny Kolarskiej – Bobińskiej.
Akcja „Ekowioska – razem dbamy o środowisko” została zorganizowana w celu popularyzacji działań proekologicznych wśród młodzieży i nauczycieli w ich otoczeniu i codziennym życiu.
Inicjatorem, a zarazem organizatorem warsztatów była prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Stowarzyszenie „Projekt – Europa” z Zamościa.
Barbara Kolbus
prezes zarządu
Stowarzyszenie "Projekt-Europa"
Aktualności
więcej-
VOUCHER DO ZOO
- Pojechał do sklepu po papierosy mając 3 promile alkoholu z organizmie
- Pożary podczas żniw
- Nawierzchnie kamienne i brukowe – trwałe rozwiązanie dla inwestycji
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze
- Nowe boisko przy SP nr 3 już gotowe
- Pijany wandal zniszczył róże przy ul. Piłsudskiego
- Motoserce
Komentowane Aktualności
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (1)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Komunikat - utrudnienia w parkowaniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Zamościu (2)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (4)
- 78-latek w BMW potrącił 12-letniego rowerzystę i uderzył w Toyotę (1)
- Pijany kierowca audi doprowadził do czołowego zderzenia w Jatutowie. Miał ponad 2 promile (2)
- Pięć osób w szpitalu (9)
- Potrącenie seniorki na pasach (2)
- Zderzenie mercedesa z volvo na Lipskiej (1)
- Dziękuję i życzę (1686)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Owocowy zawrót głowy - warsztaty dla dzieci
dodano: 12.07.2026Kolorowo, smacznie i kreatywnie! Zapraszamy dzieci na pełne dobrej zabawy warsztaty, które odbędą się w Zamojskiej Akademii Kultury, ul. Akademicka 8 w Wytwórni Kultury.
Zobacz materiałJeszcze więcej atrakcji nad zalewem w Zamościu
dodano: 31.07.2026Za kilka tygodni powinno być już wiadomo, jaka firma zajmie się zagospodarowaniem terenu przy Zalewie Miejskim w Zamościu. Właśnie ogłoszono przetarg na wartą kilka milionów inwestycję.
Zobacz materiałBudżet obywatelski Zamościa na 2027 rok. Propozycje zaopiniowane. Nie wszystkie pozytywnie
dodano: 12.07.202630 projektów osiedlowych i 2 ogólnomiejskie mają ocenę pozytywną i wezmą udział w głosowaniu. Natomiast 4 (w tym jeden ogólnomiejski) zostały zaopiniowane negatywnie. Tym, którzy je zgłosili, przysługuje jeszcze prawo do odwołania.
Zobacz materiał"Antygona w Nowym Jorku" Teatr im. J. Osterwy w Lublinie
dodano: 17.07.2026Zamojski Dom Kultury zaprasza na spektakl „Antygona w Nowym Jorku” Teatru im. J. Osterwy w Lublinie 9 września 2026 r. godz. 18:00, sala widowiskowa Zamojskiego Dom Kultury
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)