Minister Bobko rozmawiał nt. konstytucji dla nauki
dodano: 27.09.2017Wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek uczestniczył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w spotkaniu przedstawicieli środowiska uczelni lubelskich z sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksandrem Bobko.
Spotkanie poświęcone było projektowi Ustawy 2.0, powszechnie nazywanej Konstytucją dla nauki. Projekt ustawy reguluje funkcjonowanie nauki i szkolnictwa wyższego. Lublin jest jednym z pierwszych ośrodków, w którym takie konsultacje społeczne się odbywają.
Minister Aleksander Bobko, prezentując zmiany, jakie czekają uczelnie zaznaczył między innymi, że powstawanie kolejnych uczelni będzie utrudnione. Ustawa ma na celu zabezpieczenie funkcjonowania tych, które już istnieją. Jeśli ustawa wejdzie w proponowanym kształcie, to uzyskanie doktoratu i habilitacji będzie wymagało od naukowców większego nakładu sił, niż było to potrzebne do tej pory. Minister zaznaczył, że reforma jest proponowana po to, aby przeprowadzić zmian, które wpłynął na podniesinie jakości kształcenia. Jeśli w wyniku kilkuletnieego procesu zmian pojawi się kilka uczelni rozpoznawalnych na świecie, to podniesie to cały polski system szkolnictwa wyższego.
Kształt zmian w szkolnictwie wyższym zaprezentował, kilka dni wcześniej, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Poprzedzony był on szerokimi konsultacjami środowiskowymi. Jedna z konferencji programowych odbyła się w marcu bieżącego roku w KUL JP II, gdzie dyskutowano nad założeniami i rekomendacjami do powyższej ustawy.
Aktualności
więcej-
Czas już pleść wianki, bo zbliża się Noc Świętojańska w Zamościu!
- XV Zamojska Arlekinada 2026
- Aktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
- Szturm Twierdzy Zamość 2026
- Pijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
- Bezpieczna jazda w każdych warunkach. Kierowcy 2 LBOT podnoszą kwalifikacje
- Międzyosiedlowe rozgrywki piłkarskie
- Zmień wakacje w przygodę życia
Komentowane Aktualności
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (61)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (267)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (1)
- Zmęczenie przyczyną zdarzenia drogowego (1)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (30)
- Ostatnie pożegnanie śp. Adama Kutyły (5)
- Zderzenie Audi i Mini na rondzie o winie zdecyduje sąd (4)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zmiana w przepisach - obowiązkowa jazda w kasku
dodano: 30.05.2026Od 3 czerwca 2026 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) do 16. roku życia będą mieli obowiązek używania kasków ochronnych.
Zobacz materiałJest plan na istotne zmiany w centrum Zamościa. Miasto zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach
dodano: 20.05.2026Poprawa bezpieczeństwa pieszych, ograniczenie niepotrzebnego ruchu samochodowego, lepsza organizacja miejsc postojowych oraz dostosowanie ruchu do zabytkowego charakteru centrum Zamościa – takie są zasadnicze cele zmian planowanych do wprowadzenia w obrębie Starego Miasta. Koncepcja zmian w organizacji ruchu została przygotowana w Zarządzie Dróg Grodzkich. Ich wprowadzenie mogłoby się odbyć bez udziału mieszkańców, ale władzom miasta zależy na poznaniu opinii Zamościanek i Zamościan.
Zobacz materiał67-latka straciła 50 tys. zł. Inni seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać
dodano: 19.05.2026Zmanipulowana przez oszustów 67-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego w miniony piątek przekazała im 50 000 zł. Seniorka uwierzyła w opowiadaną historię o spowodowaniu wypadku przez syna, sprawę miały załatwić pieniądze. Zgodnie z instrukcją spakowała gotówkę w reklamówkę i wyrzuciła ją przez balkon. Inni mieszkańcy Zamościa nie dali się oszukać. Podejrzane telefony o rzekomych kłopotach bliskich i potrzebie finansowego wsparcia odebrali dzisiejszej nocy również inni mieszkańcy Zamościa. Na szczęście seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać. W kontaktach z nieznajomymi zachowajmy ostrożność i nie pozwólmy oszustom bogacić się naszym kosztem.
Zobacz materiałXVII Pielgrzymka Bierzmowanych w Tomaszowie Lubelskim
dodano: 19.05.202628 maja 2026 roku w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się XVII Diecezjalna Pielgrzymka Bierzmowanych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu zaprasza młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania do udziału w XVII Diecezjalnej Pielgrzymce Bierzmowanych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)