Wystawa o Dzieciach Zamojszczyzny ponownie dostępna
dodano: 12.11.2019Po czerwcowych pokazach wystawy w GOK-u i Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość w Wysokiem, powraca ona ponownie w granice naszej Gminy. Tym razem wystawę „Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe” będzie można oglądać w gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrem.
Wystawa „Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe” zostanie udostępniona w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem w terminie 12-26 listopada 2019 r., ale oficjalne otwarcie nastąpi w środę, 13 listopada, o godz. 8:30 – odbędzie się wówczas otwarte spotkanie z autorką i kuratorką wystawy, dr Beatą Kozaczyńską, która od wielu lat naukowo zajmuje się losami dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny przez Niemców w czasie II wojny światowej.
W tym roku mija 80 lat od chwili wybuchu II wojny światowej. Położyła się ona cieniem na mieszkańcach Zamojszczyzny, w tym także Gminy Zamość. Ludność ta doświadczyła „wygnańczej” niedoli, wypędzana z własnych domów i wywożona do obozu przejściowego w Zamościu, gdzie po przeprowadzeniu selekcji rasowej formowano transporty i kierowano je do kilku celów: Generalnego Gubernatorstwa („transporty śmierci” z dziećmi i starcami), do obozów Auschwitz/Birkenau (na zagładę i śmierć) oraz na roboty przymusowe w III Rzeszy. Po rozpoczęciu akcji „Werwolf”, pod koniec czerwca 1943 r., Polaków z Zamojszczyzny umieszczano również w obozie przejściowym w Zwierzyńcu oraz na Majdanku pod Lublinem. Do dziś żyją jeszcze bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń, będący wówczas dziećmi. Nieliczni już mieszkają na terenie Gminy Zamość. Na wystawie głos mają „Świadkowie” historii – ich wysiedleńcze losy ukazane zostały na 33 planszach wystawy historycznej, pt. „Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe”. Oprócz biogramów wybranych osób, wysiedlonych w dzieciństwie do wspomnianych obozów, przedstawiono wybrane epizody z akcji ratowania dzieci z obozu przejściowego w Zwierzyńcu przez Ordynata Jana Zamoyskiego i jego żonę – Różę. Oddzielny fragment wystawy dotyczy dzieci, które ucierpiały w wyniku pacyfikacji wsi na Zamojszczyźnie. Wspomniano też o dzieciach, których personaliów nie udało się ustalić; o dzieciach z „zatartą” tożsamością – wywiezionych na zniemczenie do Rzeszy – do dziś ich los jest nieznany. W rezultacie wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny (27/28 listopada 1942 r. – 15 sierpnia 1943 r.) Niemcy popełnili szereg zbrodni na cywilnej, rolniczej ludności polskiej, w tym na dzieciach. W strefie wysiedleń znalazło się wówczas ok. 110 000 Polaków, w tym ok. 30 000 dzieci (ok. 10 000 dzieci straciło życie bądź zaginęło).
Aktualności
więcej-
Wystawa rzeźb portretowych Karola Badyny „Twarze” w Galerii Rzeźby
- Bez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
- Mieszkanka Zamościa oszukana podczas zakupu mebli ogrodowych
- Utonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
- Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
- Zderzenie dwóch busów na krajowej 17 w Izbicy
- UWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
- Wakacyjna Akademia Detektywów
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (237)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (124)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Europejskie Dni Archeologii 2025 w Muzeum Zamojskim
dodano: 06.06.2025
Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator Europejskich Dni Archeologii w Polsce, poprzez organizację #EDA pragnie przyciągnąć do dziedzictwa archeologicznego osoby dotychczas niezainteresowane oraz pokazać różnorodność współczesnej archeologii — jej coraz szersze pole zainteresowań, nowoczesne metody badawcze i rosnącą świadomość korzyści, jakie przynoszą badania nad przeszłością.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 24.06.2025
CKF Stylowy we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiałPijany 52-latek jechał hulajnogą elektryczną
dodano: 27.06.2025
Mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie 52-latek jechał hulajnogą elektryczną. Do kontroli zatrzymali go policjanci z Łabuń w jednej z miejscowości gminy. Grozi mu teraz kara grzywny nie mniejsza niż 2 500 zł. Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest zachować trzeźwość.
Zobacz materiałRuszył Narodowy Portal Onkologiczny
dodano: 03.07.2025
Portal onkologia.gov.pl to pierwsze w Polsce, ogólnodostępne źródło wiedzy, które w jednym miejscu gromadzi najważniejsze informacje na temat leczenia onkologicznego. To narzędzie wsparcia dla pacjentów i ich bliskich. O uruchomieniu serwisu poinformowała dziś wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)