Otwarcie dla ruchu obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego
dodano: 29.11.2021Pierwsza jezdnia obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17 została otwarta dla ruchu. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli m.in. posłowie na Sejm RP Sławomir Zawiślak i Tomasz Zieliński, wojewoda lubelski Lech Sprawka, burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski Wojciech Żukowski, dyrektor GDDKiA Oddział Lublin Mirosław Czech. Żeby obwodnica nie była jedynym odcinkiem tej trasy, który będzie jednojezdniowy, została podpisana umowa na stworzenie dokumentacji projektowej na dobudowę drugiej nitki obwodnicy. W 2020 r. udało się uzyskać środki na przeprowadzenie tej inwestycji. Jej realizacja jest już rozpoczęta.
- To wielki dzień dla Tomaszowa, całego województwa lubelskiego i dla kraju dlatego, że rozwiązuje te wszystkie problemy dotyczące ruchu tranzytowego w kierunku przejścia granicznego Hrebenne, jeśli chodzi o społeczność lokalną. Wyprowadzenie tego gigantycznego ruchu dużych samochodów ciężarowych z miasta na obwodnicę, to jest niezmiernie ważne ze względu na komfort mieszkańców Tomaszowa. Równocześnie sprawia, że ten nowy układ drogowy pozwoli na większe możliwości rozwojowe Tomaszowa i najbliższej okolicy. Ma też wielkie znaczenie dla województwa lubelskiego. W tej chwili realizowane inwestycje zarówno w zakresie drogi S12, S17, S19, to jest to, na co tak wiele lat oczekiwaliśmy, jeśli chodzi o dostępność komunikacyjną naszego województwa. To są potężne impulsy rozwojowe w niemalże wszystkich kierunkach geograficznych naszego województwa – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka. Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego ma około 10 km. Przebiega po wschodniej stronie Tomaszowa Lubelskiego. Pierwsza nitka przejmie ruch tranzytowy, w tym m. in. ciężarówki jadące w kierunku Hrebennego, czy Zamościa, a także część ruchu lokalnego. Zgodnie z ostatnim badaniem w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21, przez Tomaszów Lubelski przejeżdża ok. 18 tys. pojazdów w ciągu doby. - To historyczne wydarzenie, które zmieni i ulepszy życie mieszkańców. Żywimy nadzieję, że ten ruch tranzytowy przestanie nam dokuczać i miasto będzie mogło spokojnie się rozwijać – mówił poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński. Poseł odczytał list wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina skierowany do uczestników spotkania. - Od 6 lat realizujemy ambitne plany, szczególnie w dziedzinie infrastruktury drogowej w przekonaniu, że w znaczącym stopniu przyczynia się to gospodarczo naszej ojczyźnie. Wdrażamy szereg programów mających na celu przyspieszanie nowoczesnych sieci transportowych w całej Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że budowa nowych dróg i poprawa już istniejących jest koniecznością w obliczu zwiększającej się mobilności. Poprzez takie inicjatywy jak Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych urzeczywistniamy zrównoważony rozwój całego kraju. To istotny element prawidłowego funkcjonowania gospodarki oraz poprawy poziomu życia obywateli. Oddanie do użytku blisko 10-kilometrowej obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego było priorytetowym zadaniem z uwagi na rolę, jaką miasto odgrywa w wymianie gospodarczej w tej części Europy. Przez lata miasto było świadkiem nieustannego ruchu tranzytowego, który powodował liczne niedogodności zarówno dla mieszkańców, jak i dla samych kierowców – napisał wicepremier Jacek Sasin. W ramach inwestycji powstało 14 obiektów inżynierskich, w tym sześć wiaduktów pełniących dodatkowo funkcję przejść dla zwierząt średnich i małych, drogi do obsługi ruchu lokalnego oraz urządzenia ochrony środowiska. Wybudowane zostały dwa węzły drogowe: Tomaszów Lubelski Północ na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 850 i węzeł Tomaszów Lubelski Południe na włączeniu do DK17. - Cieszę się, że jestem tutaj, w tym ważnym momencie nie tylko dla regionu, ale całej Rzeczypospolitej i naszych kontaktów z zagranicą. Nasz rząd podjął takie decyzje, które się urealniły i mamy dzisiaj ten uroczysty moment otwarcia, na razie tej jednej nitki obwodnicy, ale będzie tych inwestycji więcej – podkreślał poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak. Całkowity koszt inwestycji (łącznie m.in. z wykupem gruntów i pracami projektowymi) to około 365 mln zł, z czego 73 mln zł to koszt dobudowania dodatkowej jezdni. - Zobowiązań warto dotrzymywać. GDDKiA Oddział Lublin potwierdził to, gdy w 2019 r., przy formalnym wbiciu łopaty zadeklarowaliśmy, że ta obwodnica powstanie. Będzie to obwodnica na miarę XXI w. Nie pozostaniemy w takiej formie, jak dzisiaj wygląda. Zapadła decyzja rządu o budowie drugiej nitki, która jest już w realizacji – mówił dyrektor GDDKiA Oddział Lublin Mirosław Czech. Ze względu na prowadzone prace przy budowie drugiej (prawej) jezdni, na obwodnicy obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 70 km/h, natomiast na odcinku kilkuset metrów, w rejonie Kolonii Łaszczówka i wiaduktu w ciągu ul. Tomaszowskiej, gdzie jest wyjazd i wjazd na budowę, do 40 km/h.
Aktualności
więcej-
51. Zamojskie Lato Teatralne
- Rozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów
- Kino przyjazne sensorycznie
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim
- W końcu się udało. Będzie remont mostu przy Nowej Bramie Lubelskiej
- Znęcał się nad rodziną i groził śmiercią. Recydywista trafił do aresztu
- „Damy i huzary” Teatru Klasyki Polskiej
- Przeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (82)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (385)
- Niebezpieczne wyprzedzanie (1)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (47)
- Zderzenie osobówki z karetką w Bodaczowie (3)
- Nietrzeźwy 59-latek doprowadził do zdarzenia (1)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Niebezpieczne sytuacje na drogach pow. zamojskiego. Apelujemy o ostrożność!
dodano: 19.05.202648-latek zdecydował się kierować seatem mając w organizmie prawie dwa promile alkoholu. Jadąc przez jedną z miejscowości w gminie Zamość stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie oraz zaparkowany na posesji pojazd. Natomiast na trasie Hutków – Suchowola 47-letni kierowca volkswagena uderzył w drzewo, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Obrażeń doznał również 86-letni kierowca suzuki, który w Chomęciskach Małych wyjeżdżając na drogę K17 nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z kierującym audi. Apelujemy o ostrożność na drodze oraz trzeźwość za kierownicą.
Zobacz materiałDzień Dziecka w kinie
dodano: 19.05.2026Najnowsze filmowe hity, ukochani bohaterowie i mnóstwo niezapomnianych przygód czeka na Was 1 czerwca 2026 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu! Wspólne wyjście do kina to edukacja, emocje i fantastycznie spędzony czas. Na wybranych seansach konkurs „Szczęśliwy fotel”. Z okazji Dnia Dziecka na ekranach zamojskiego kina:
Zobacz materiałŚrodki przyszłych emerytów rosną w czerwcu o około 10 proc.
dodano: 01.06.2026W czerwcu środki zapisane na kontach i subkontach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwiększają się o coroczną waloryzację. To z nich ZUS wyliczy przyszłe emerytury. Od kilku lat waloryzacja składek utrzymuje się na wysokim poziomie.
Zobacz materiałZmiana w przepisach - obowiązkowa jazda w kasku
dodano: 30.05.2026Od 3 czerwca 2026 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) do 16. roku życia będą mieli obowiązek używania kasków ochronnych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)